Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach wyróżniona przez władze miasta

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach wyróżniona przez władze miasta [AUDIO, FOTO, WIDEO]

2023-03-09 22:11

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach odebrali w magistracie oficjalne gratulacje od władz miasta. Zostali wyróżnieni, bo to głównie dzięki ogromnemu zaangażowaniu szkoły w ekologiczne zbiórki elektroodpadów, miasto Siedlce otrzymało w tym roku tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Siedlczanie zebrali w ramach programu 52 692 kilogramy elektrycznych śmieci i zwyciężyli w ogólnopolskiej „grywalizacji”.

POSŁUCHAJ o Siedlcach jako Polskiej Stolicy Recyklingu. Jaki udział w otrzymaniu nagrody miała społeczność SP nr 10? Odtwórz na komputerze:

Od wielu lat kadra i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach włączają się w różnego rodzaju akcje ekologiczne. Głównie dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu w prowadzoną w 2022 roku zbiórkę elektroodpadów w ramach projektu „Elektryczne śmierci”, który miasto realizuje z Fundacją Odzyskaj Środowisko, Siedlce zdobyły w marcu 2023 roku tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Władze miasta, na czele z prezydentem Andrzejem Sitnikiem i wiceprezydentem Robertem Szczepanikiem, oficjalnie podziękowały przedstawicielom szkoły za wsparcie zbiórek i rozwijanie wśród młodzieży szkolnej zamiłowania do recyklingu i ekologii.

Wspólny sukces wszystkich siedlczan

W ramach programu Polska Stolica Recyklingu, mieszkańcy Siedlec oddawali elektryczne śmieci do dziewięciu czerwonych pojemników rozmieszczonych w różnych punktach miasta, korzystali z odbiorów bezpośrednich elektroodpadów z domów i firm, a także organizowali ekopikniki oraz zbiórki w placówkach oświatowych. Dzięki tym działaniom Siedlce zebrały 52 692 kilogramy elektrycznych śmieci i pokonały 79 miast, m.in. Radom, Łódź, Kielce czy Poznań, zwyciężając w ogólnopolskim konkursie.

– Chciałbym podziękować mieszkańcom za zaangażowanie. Podeszli poważnie do tematu selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci. Wszyscy uprzątnęliśmy swoje domy z niepotrzebnych urządzeń – powiedział Andrzej Sitnik, prezydent Siedlec, gdy 1 marca odbierał puchar w Bełchatowie.

Do sukcesu miasta przyczyniły się także działania szkół, które chętnie przystąpiły do akcji. Po powrocie do Siedlec prezydent oficjalnie podziękował całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej za największe zaangażowanie w akcję:

– Gdy odbierałem z przyjemnością słowa uznania od zarządu Fundacji, jej przedstawiciele wspominali piknik w Szkole Podstawowej nr 10, gdzie zebraliście ponad 15 ton elektrośmieci! Dlatego chciałem spotkać się osobiście z Panem Dyrektorem i przedstawicielami szkoły, o której jest teraz głośno w Polsce.

Dyrektor SP nr 10 Daniel Wiszniewski podziękował za wyróżnienie w imieniu całej społeczności szkolnej. Podkreślił, że placówka zawsze wspiera akcje ekologiczne i chętnie zorganizuje bądź włączy się w kolejne, w myśl zasady „Działaj lokalnie, myśl globalnie”. Szkoła stara się także w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o otrzymanie dotacji na zorganizowanie na terenie placówki Ścieżki Przyrodniczej.

Barbara Lewicka, nauczycielka i koordynatorka działań ekologicznych w szkole, podkreśla że młodzież z SP nr 10 chętnie uczestniczy w zbiórkach różnego rodzaju odpadów, sadzeniu lasów i innych akcjach. Sami uczniowie przyznają, że czują się dumni z otrzymanego wyróżnienia. Ich wypowiedzi można usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym. Jakie inne działania ekologiczne prowadziła szkoła, można zaś zobaczyć na załączonym poniżej filmie.

Posadzimy w Siedlcach Elektryczny Las

Za udział w programie Miasto Siedlce otrzymało dyplom i medal, a za zwycięstwo w konkursie – ogromny puchar. W ramach dodatkowego wyróżnienia za zaangażowanie w akcję ekologiczną, przez pewien czas będzie można go podziwiać w Szkole Podstawowej nr 10 w Siedlcach. Później powróci do Urzędu Miasta Siedlce. Szkoła otrzymała także od władz miasta bon na 1000 zł, za które może zakupić dowolne wyposażenie.

Wiceprezydent Robert Szczepanik przekazał zebranym podczas spotkania w magistracie osobom, że w mieście pojawi się wkrótce kolejnych siedem czerwonych pojemników na elektroodpady. Łącznie będzie ich więc 16. Jak informują przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko, dodatkową nagrodą dla wszystkich mieszkańców Siedlec będą natomiast sadzonki drzew, które posłużą do zasadzenia Elektrycznego Lasu.

Wspólnie z mieszkańcami Siedlec zasadzimy 397 sadzonek drzew. Elektryczny las będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by segregować elektryczne śmieci, ale przyniesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób – podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Edukacja ekologiczna poza schematami

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast, ale także do szkół, instytucji kultury, jednostek miejskich.

– Główna idea programu opiera się na niestandardowej, praktycznej edukacji ekologicznej. Z jednej strony zachęcaliśmy miasta do grywalizacji w zbiórce elektrycznych śmieci, z drugiej zaangażowaliśmy uczniów i mieszkańców do aktywnego włączenia się w kampanię na rzecz ochrony środowiska. Gratuluję Siedlcom wygranej, a wszystkim Miastom i szkołom uczestniczącym w Programie – zaangażowania i determinacji oraz troski o środowisko naturalne. Udział w Polskiej Stolicy Recyklingu jest dowodem na to, że tworzymy dziś „smart community”, która wyróżnia się wysoką świadomością ekologiczną – podsumowuje Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Sonda
Czy zwracasz uwagę na kwestię ekologii przy zakupie sprzętu?