Święto Zmarłych oczami dzieci i młodzieży – z czym im się kojarzy? Jak je przeżywają? SONDA

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Święto Zmarłych oczami dzieci i młodzieży – z czym im się kojarzy? Jak je przeżywają? [SONDA AUDIO]

2022-10-30 20:17

Dla jednych smutne i pełne tęsknoty za zmarłymi bliskimi, innym siedlczanom kojarzą się z niezwykłą, magiczną atmosferą rozświetlonych w nocy zniczy. Zaduszki i Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowe dni w roku. O to, jak je przeżywają, zapytaliśmy młodych mieszkańców regionu. Co odpowiedzieli? Posłuchajcie naszej sondy!

POSŁUCHAJ SONDY z dziećmi i młodzieżą. Z czym im się kojarzy Święto Zmarłych?

Święto Zmarłych wydaje się smutne szczególnie tym dzieciom, które straciły swoich bliskich. Mimo to uważają one, że Zaduszki i dzień Wszystkich Świętych da się przeżywać w sposób radosny. Podkreślają, że atmosfera rozświetlonego nocą cmentarza pełnego rozświetlonych zniczy robi na nich duże wrażenie. Jednych zachwyca, innych nieco przeraża.

– Podoba mi się to, fajne uczucie. Jest strach, gdy przychodzisz na cmentarz w nocy, bo myślisz, że może jakieś duchy się tu pojawią. Wiesz, że to nieprawda, ale jednak są czasami takie myśli... – mówi Michał, uczeń Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Ruchnie, w powiecie węgrowskim.

Warto dodać, że wizyta na cmentarzu może być także lekcją historii. Odwiedzając nekropolie w Siedlcach i okolicach warto obejrzeć zabytkowe nagrobki, krypty i pomniki oraz postawić znicz na Grobie Dzieci Zamojszczyzny.

Sonda
Jakie kwiaty wybierasz na cmentarz jesienią?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE