kartki

i

Autor: Joanna Soćko

Świąteczne kartki dla kombatantów od skazanych [FOTO] [WIDEO]

2020-12-17 7:35

Są wyrazem wdzięczności i pamięci. Więźniowie z siedleckiego Zakładu Karnego wykonali bożonarodzeniowe kartki dla powstańców warszawskich. Kolorowe pocztówki oprócz życzeń zawierają wiersze i osobiste przemyślenia skazanych. Przekażą je kombatantom przedstawiciele Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Własnoręcznie wykonane przez osadzonych kartki powstały na zajęciach kulturalno-oświatowych. Każda jest inna, każda inaczej ozdobiona. Nie zabrakło również życzeń, czasami bardzo oryginalnych.

- Kartki zawierają niejednokrotnie dosyć osobiste refleksje osadzonych, którzy czują, że chcieliby w tym okresie świątecznym podzielić się nimi właśnie z kombatantami, którzy walczyli o wolną Polskę. Kartki są własnoręcznie przyozdobione przez osoby pozbawione wolności, co też nadaje kartkom takiego dodatkowego waloru, że każda jest indywidualna i trafi do konkretnej osoby – mówi por. Przemysław Turyk z Zakładu Karnego w Siedlcach.

Tworzenie prac miało też ważny walor edukacyjny. - Wykonując karty skazani bardzo często sięgali po literaturę, poznawali historię i uczyli się tego, że było grono osób, które walczyły o Polskę, które na szali stawiały swoje życie i swoje zdrowie i do dnia dzisiejszego należy ich szanować, czcić i oddawać cześć i chwałę – dodaje ppłk Marek Suwiński, dyrektor Zakładu Karnego w Siedlcach.

Kartki jeszcze przed świętami trafią do powstańców warszawskich. Zostały właśnie przekazane przedstawicielom Stowarzyszenia Odra-Niemen, którzy dostarczą je kombatantom. - Jest to bardzo istotne, ponieważ podczas izolacji jaką odbywają teraz nasi kombatanci musimy wpływać na podtrzymanie ich morali, jak również emocji ponieważ dzięki temu oni cały czas funkcjonują wiedzą, że ktoś o nich pamięta, że dla kogoś żyją,  nie pozostają odizolowani od społeczeństwa i czują wsparcie – podkreśla Krzysztof Krzemiński z mazowieckiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen. (Relacja z przekazania kartek do obejrzenia w materiale wideo, który znajdziecie pod artykułem)

„Świąteczna Kartka dla Kombatanta” to był kolejny patriotyczny projekt realizowany w siedleckim Zakładzie Karnym.

Świąteczna Kartka dla Kombatanta - Zakład Karny w Siedlcach pamięta
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE