Stopniowo tracisz wzrok? Skorzystaj z bezpłatnej specjalistycznej pomocy!

2020-10-15 10:00 Monika Półbratek
Na zdjęciu: Anna Gębka, prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Siedlcach
Autor: Monika Półbratek Na zdjęciu: Anna Gębka, prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Siedlcach

15 października osoby niewidome i niedowidzące obchodzą swoje święto – Dzień Białej Laski. Przy tej okazji zachęcamy mieszkańców terenu wschodniego Mazowsza, którzy z różnych powodów tracą wzrok, do skorzystania z bezpłatnego wsparcia specjalistów. Kierowany do nich projekt „Widzimy nie tylko oczami”, jest realizowany przez Polski Związek Niewidomych i potrwa do końca grudnia 2020 roku.

– Chodzi w nim o to, by wychwycić ludzi i ukierunkować ich na to, jak sobie radzić z całkowitą lub dużą utratą wzroku, gdy on się pogarsza. Mogą nie mieć nawet orzeczenia i nie muszą być członkami Polskiego Związku Niewidomych, by skorzystać z pomocy – wyjaśnia Anna Gębka, prezes Koła PZN w Siedlcach.

W ramach programu niedowidzący w różnym wieku, od dzieci po seniorów, mogą nauczyć się wykonywania codziennych czynności i obsługi specjalistycznego sprzętu, który bardzo ułatwi im codzienne funkcjonowanie. Można także skorzystać z porady psychologa czy z różnego rodzaju rehabilitacji. Osoby, które tracą wzrok, często się bowiem załamują, zamykają w sobie. Projekt ma za zadanie pomóc im w przezwyciężeniu strachu, niepewności i własnych ograniczeń.

Współcześnie niewidomi i niedowidzący mogą korzystać z wielu różnych urządzeń, które ułatwią im życie
Autor: Monika Półbratek Współcześnie niewidomi i niedowidzący mogą korzystać z wielu różnych urządzeń, które ułatwią im życie

– Są różne możliwości, tylko ktoś musi zrozumieć, że może coś ze sobą zrobić. I przełamać lęk, żeby zwrócić się do kogoś o pomoc, żeby wziąć laskę do ręki, żeby nie bać się! – dodaje Anna Gębka.

Z bezpłatnej pomocy w ramach projektu „Widzimy nie tylko oczami” można skorzystać na terenie różnych miast wschodniego Mazowsza, np. Siedlec, Łosic, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa, Garwolina i Mińska Mazowieckiego. Co pewien czas organizowane są też specjalne warsztaty lub spotkania w ramach projektu. Więcej szczegółów można uzyskać, dzwoniąc na nr: 22 887 60 86 (infolinia jest czynna w godz. od 10 do 14 w dni robocze) lub do Koła PZN w Siedlcach na nr: 25 644 78 84 (od 9 do 14 w poniedziałek, środę i piątek).

Widzimy nie tylko oczami - warsztaty dla niedowidzących i niewidomych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.