Społeczna lodówka w powiecie łosickim. Zamiast wyrzucać, podziel się jedzeniem

2021-04-06 18:29 Joanna Soćko
Wójt Kazimierz Hawryluk i pracownicy Urzędu Gminy przy społecznej lodówce
Autor: fot. UG Wójt Kazimierz Hawryluk i pracownicy Urzędu Gminy przy społecznej lodówce

Koniec z marnowaniem jedzenia. W gminie Stara Kornica w powiecie łosickim działa społeczna lodówka. To pierwsza taka chłodziarka w naszym subregionie. Zasady są bardzo proste. Jedni mogą do niej przynosić żywność, której mają za dużo, drudzy zabierać - jeśli potrzebują.

Zainteresowanych akcją nie brakuje. - Widzę, że akcja się przyjęła, jest zainteresowanie, osoby w trudnej sytuacji materialnej zaglądają i biorą potrzebne produkty. To, co dołożymy czy mieszkańcy dołożą ubywa na bieżąco - mówi Kazimierz Hawryluk, wójt Starej Kornicy.

Dzięki społecznej lodówce nadmiar jedzenia, który został np. po świętach nie musi się marnować. Do chłodziarki można wkładać różne produkty spożywcze. Ważne, żeby były świeże. Mieszkańcy mogą tam też zostawiać przygotowane przez siebie potrawy. - Tylko muszą je odpowiednio zapakować i opisać, kiedy zrobili danie i do kiedy można je spożywać. Można też dodać informacje o alergenach, jakie zawiera ten wyrób – dodaje wójt Hawryluk.

Społeczna lodówka stoi przy Urzędzie Gminy w Starej Kornicy. Jest dostępna 24 godziny na dobę. To wspólna inicjatywa samorządu i fundacji „Weź pomóż”.

Kurs języka polskiego w siedleckim UPH