Siedleckie Legendy: czy w Siedlcach istnieją podziemia? [AUDIO]

2021-10-08 18:15
plakat
Autor: fot. Natalia Zyśk

Czy pod miastem Siedlce biegną tajemnicze tunele…? Jedna z legend o mieście sugeruje, że jest to prawdopodobne. Choć nie zostały dotychczas odkryte, możliwe, że gdzieś pod ulicami Siedlec znajdują się ukryte podziemia, łączące ze sobą najstarsze zabytki.

Pierwszym takim budynkiem jest oczywiście siedlecki Ratusz pod Jackiem, o którym wiemy, że kiedy go budowano, a także w późniejszych wiekach, kiedy go przebudowywano i remontowano, to wykonano w nim tzw. podpiwniczenia – mówi Natalia Zyśk, przewodnik z siedleckiego oddziału PTTK.

W drugiej połowie XVIII wieku w piwnicach tych znajdowały się głównie magazyny i sklepy, bo wówczas budynek służył jako ważny punkt handlowy, podobnie jak krakowskie Sukiennice. Stał przy ówczesnym rynku, a obecnym Skwerze im. Tadeusza Kościuszki. Wewnątrz składowano towary nieodporne na złe warunki atmosferyczne. Prawdopodobne jest zatem, że z piwnic mogło prowadzić na zewnątrz jakieś inne wyjście. Jak niesie wieść gminna, podobno ślady ewentualnego przejścia odkryto tam w czasie II Wojny Światowej, a konkretnie w 1944 roku, kiedy to Ratusz uległ częściowemu zniszczeniu.

Jedna z legend mówi, że właśnie do tego odkrytego przejścia dostało się dwóch uczniów szkół średnich. Ale czy jest to potwierdzona informacja…? Niestety nie. Pozostaje to zatem tylko kwestią legendy i opowieści – dodaje Pani Przewodnik.

Jeżeli jednak przejście istnieje, może łączyć ratusz np. z pobliskim Kościołem św. Stanisława. A to wcale nie jedyne obiekty w mieście, do których tajemnicze podziemia mogłyby prowadzić… Więcej na ten temat możecie usłyszeć w załączonym poniżej podcaście.

POSŁUCHAJ Siedleckiej Legendy: czy w Siedlcach istnieją podziemia...? Z przewodniczką Natalią Zyśk rozmawia na ten temat Monika Półbratek: