Siedleckie drogi niczym szwajcarski ser – kierowcy narzekają, drogowcy łatają dziury [AUDIO, FOTO]

2021-02-23 12:21 Monika Półbratek
Na niektórych siedleckich ulicach wyrwy w jezdni są tak duże, że stwarzają zagrożenie drogowe
Autor: Monika Półbratek Na niektórych siedleckich ulicach wyrwy w jezdni są tak duże, że stwarzają zagrożenie drogowe

Śnieg topnieje, a wraz z nim... ubywa także asfaltu na siedleckich drogach. Częste zmiany temperatur negatywnie wpływają na stan nawierzchni miejskich ulic. Gdy śnieg się topi, woda wdziera się w szczeliny, a gdy znów ściska mróz, zamarza i rozsadza asfalt od środka. Dziury, załamania, a nawet głębokie wyrwy – takie ubytki można znaleźć na wielu siedleckich ulicach. Urzędnicy Wydziału Dróg rozpoczęli już prace nad ich łataniem, ale kierowcy narzekają, że drogi są w tragicznym stanie.

Posłuchaj sondy z mieszkańcami Siedlec: co myślą o stanie siedleckich dróg po zimie?

Zdaniem kierowców i pasażerów, na niektórych siedleckich ulicach trzeba obecnie jeździć slalomem. Wśród dróg z najgorszym stanem nawierzchni po zimie mieszkańcy wymieniają np. ul. Składową czy ul. Błonie. W mediach społecznościowych narzekają także na dziury w jezdni m. in. na ul. Terespolskiej, Cmentarnej, Kraszewskiego, Konarskiego czy w okolicach Brzeskiej.

Urzędnicy Wydziału Dróg Urzędu Miasta Siedlce uspokajają, że zajęli się już najpilniejszymi naprawami. Na te pomniejsze trzeba będzie poczekać nieco dłużej, bo priorytetem jest usunięcie zagrożenia, które stwarzają najgłębsze wyrwy.

– W pierwszej kolejności łatamy te największe ubytki, czyli może się zdarzyć taka sytuacja, że pracujący drogowcy załatają dziurę i pojadą w inne miejsce. Ale nie dlatego, że oni nie zauważyli tych mniejszych dziur, tylko dlatego, że gdzieś zdarzyły się takie ubytki, które wymagają szybszej interwencji, żeby nie uszkodzić pojazdów. Dlatego prosimy o cierpliwość. Z racji pogody też nie wszystko możemy zawsze zrobić od razu, ale dwie ekipy już pracują nad tym, żebyśmy mogli poprawić komfort użytkowania dróg – wyjaśnia Wojciech Cylwik, naczelnik wydziału.

Codziennie rano pracownik siedleckiego magistratu objeżdża miasto w poszukiwaniu tego rodzaju problemów. Następnie, do miejsc, w których zauważył największe wyrwy, kierowane są zespoły drogowców, które je naprawiają. Dotyczące konkretnych ulic zgłoszenia od siedlczan przyśpieszają pracę urzędników.

– Tutaj też apel do Państwa: jeżeli widzicie taki ubytek, wyrwę w jezdni, prosimy o zgłaszanie tego do Wydziału Dróg lub ewentualnie do Straży Miejskiej – ta służba przekaże nam takie informacje, i postaramy się jak najszybciej doprowadzić jezdnię do stanu używalności – apeluje naczelnik.

Obecnie dwie ekipy drogowców pracują nad załataniem dziur w jezdni na ul. Składowej. W nocy ze środy na czwartek, czwartku na piątek oraz piątku na sobotę, czyli od 24 do 27 lutego w godzinach 22:00-6:00 ulica ta zostanie całkowicie zamknięta na odcinku, wiodącym od ronda przy jednostce wojskowej do ulicy Grabianowskiej, w celu dokonania dokładniejszej naprawy ubytków w nawierzchni.

Posłuchaj: gdzie siedleccy drogowcy łatają dziury po zimie? Z czego wynika zły stan dróg? Mówi Wojciech Cylwik, naczelnik Wydziału Dróg Urzędu Miasta:
Siedlce 100 lat temu - skąd wzięła się nazwa ulicy Kazimierzowskiej?