Inauguracja Legii Akademickiej na UPH

i

Autor: Monika Półbratek Na zdjęciu: Gen. Gromadziński przemawia do studentów podczas Inauguracji programu Legii Akademickiej na UPH

Siedlecka uczelnia rozpoczęła kolejną edycję programu edukacji wojskowej studentów

2020-02-27 22:23

Pasja, Braterstwo, Współpraca, Przyjaźń – to główne hasła Legii Akademickiej. W Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach zainaugurowano 27 lutego trzecią edycję programu militarnej edukacji studentów. Umożliwia im ona zdobycie teoretycznego i praktycznego przeszkolenia wojskowego.

Znakomicie oceniam to przedsięwzięcie. Jestem przekonana, że po raz trzeci organizowana w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach Legia Akademicka będzie wydarzeniem, które przez kilka miesięcy będzie skupiało młodzież, która tak naprawdę chce skorzystać z tej formy działań, kształcenia i myśli też o swoim rozwoju zawodowym właśnie w takim kierunku. Po raz trzeci otrzymaliśmy dofinansowanie na to działanie. I myślę, że możemy się pochwalić tym, że jesteśmy w samej czołówce uczelni w Polsce, które nie tylko organizują to wydarzenie, ale też mają największą liczbę studentów (...) – mówi Tamara Zacharuk, rektor UPH.

W tym roku w zajęciach odbywających się w ramach programu weźmie udział ponad 130 studentów.

Jak podkreśla generał Jarosław Gromadziński, 18. Dywizja Zmechanizowana ma już w swoich szeregach wielu absolwentów Legii Akademickiej.

- Legia Akademicka jest znakiem czasu. Kiedyś mieliśmy służbę zasadniczą i te zasoby osobowe, które są potrzebne na wypadek wojny, narastały, bo żołnierz przechodził szkolenie i odchodził do cywila. Dzisiaj mamy służbę ochotniczą, więc te zasoby nasze osobowe w pewnym momencie są ograniczone. Dlatego pojawił się pomysł Legii Akademickiej. Jest skierowany do młodzieży, która się uczy, generalnie to jest na poziomie licencjatu. Ale to jest ten czas, kiedy jeżeli ten młody człowiek myśli o wojsku, ma możliwość zdobycia stopnia podoficera! Co nie jest łatwe w służbie wojskowej, bo trzeba prawie 6 lat przesłużyć, żeby później móc się starać dostać na kurs podoficerski, jeśli jest się żołnierzem służby czynnej. Więc Legia Akademicka łączy zdobywanie wykształcenia ze zdobyciem umiejętności wojskowych. I to jest wielki bonus dla nas, dla Sił Zbrojnych, a szczególnie dla mnie, dla 18. Dywizji, ponieważ ja już w swoich zasobach mam dużo absolwentów właśnie tego projektu Legii Akademickiej, podoficerów, którzy służą w jednostkach 18. Dywizji (...).

Studentów, którzy biorą udział w programie, czeka teraz 30 godzin szkolenia teoretycznego na uczelni, a następnie dwa turnusy szkolenia praktycznego w wybranych ośrodkach na terenie kraju.