Siedleccy seniorzy 80+ chętnie zapisują się na szczepienia przeciwko COVID-19!

2021-01-21 10:36 Monika Półbratek
covid szczepienia
Autor: Pixabay Zdjęcie ilustracyjne

Rejestracja na szczepienia dla osób, które ukończyły 80. rok życia, trwa od piątku, 15 stycznia. Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 mają zostać podane seniorom już w najbliższy poniedziałek, 25 stycznia. W obu siedleckich szpitalach zainteresowanie akcją jest duże. W każdej z tych placówek zapisało się na szczepienia już po kilkaset osób 80+.

– Jeśli chodzi o zgłoszenia od pacjentów 80+, to praktycznie pierwsze dni mamy wypełnione po brzegi. Zgodnie z decyzją ministra możemy szczepić 200 dawek dziennie, więc ta liczba będzie duża. Szykujemy się do tego. Ale rzeczywiście, obserwując, zainteresowanie jest znaczne. Myślę, że na początku dominował lęk i taka niepewność, co będzie, i co się stanie po tym szczepieniu. Ale widzimy, że ludzie funkcjonują, nie mają większych objawów i niepożądanych odczynów poszczepiennych. Nic się nie dzieje, więc inni szczepią się chętniej – informuje Anna Garucka, dyrektor ds. pielęgniarstwa i organizacji opieki w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

Chęć otrzymania zastrzyków w placówce wyraziło już tyle osób, że harmonogram ich wykonywania na pierwszy tydzień został już prawie zapełniony. Podobne wysokie zainteresowanie seniorów akcją, zostało odnotowane także w Szpitalu Miejskim. Jak informuje Mirosław Leśkowicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, na szczepienie zapisało się do tej pory już ok. 450 osób 80+. 

Oczywiście, chętni seniorzy, wciąż mogą jeszcze tych zapisów dokonywać. Można to zrobić na kilka sposobów.

– Można się zapisywać telefonicznie, dzwoniąc bezpośrednio do szpitala na numer telefonu, który jest podany na stronie głównej. Można również przez portal, przez indywidualne konto pacjenta oraz na stronie pacjent.gov.pl, tam, gdzie są zapisy do punktów szczepień. My te wszystkie dane mamy spójne, także wszyscy to widzimy – wyjaśnia Anna Garucka.

Od jutra, czyli 22 stycznia, zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 ruszą także dla seniorów powyżej 70. roku życia. 

Zarząd i dyrekcja obu siedleckich szpitali liczą na to, że do czasu rozpoczęcia kolejnego etapu akcji, zostanie im dostarczona odpowiednia liczba szczepionek dla seniorów z grupy pierwszej, a także dla pracowników medycznych z grupy zero. Na zastrzyki czeka jeszcze bowiem spora liczba medyków z grupy zerowej. Są wśród nich zarówno ci, którzy nie otrzymali dotychczas pierwszej dawki szczepionki, jak i ci, którzy będą musieli przyjąć drugą. Jeżeli wszystkie zamówione przez szpitale szczepionki zostaną dostarczone w terminie, akcja powinna przebiegać dość sprawnie.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach