W spotkaniu uczestniczyła młodzież z dwóch siedleckich szkół średnich

i

Autor: Monika Półbratek W spotkaniu uczestniczyła młodzież z dwóch siedleckich szkół średnich

Siedleccy licealiści są pod wrażeniem życia i twórczości Gabrieli Zapolskiej [AUDIO]

2021-09-29 10:16

Skandalistka, gorszycielka, modernistka, moralizatorka – wiele określeń opisujących jedną kobietę – Gabrielę Zapolską. Jej życie i twórczość szokują do dziś, a choć dramat „Moralność Pani Dulskiej” był w tym roku czytany w całej Polsce, to inne dzieła tej autorki są już dziś nieco zapomniane. Więcej na ich temat siedlecka młodzież mogła usłyszeć podczas wykładu w Bibliotece Pedagogicznej.

Gabriela Zapolska uchodziła za jedną z największych skandalistek i gorszycielek, nie tylko w polskiej literaturze, ale i w życiu. Potem dopiero to miano zyskała Irena Krzewicka. Niemniej jednak Gabriela Zapolska od samego początku, od młodości, przez całe swoje życie, a nawet i pośmiertnie, bardzo trwale zapracowała sobie na to miano. Nie chodziło jej jednak o sam skandal, ale o coś więcej – o to, żeby wstrząsnąć sumieniem odbiorców. Chodziło jej o wykształcenie, moralność, etyzm społeczeństwa. I to jest widoczne już od jej pierwszego tekstu pt. „Małaszka”, który wzbudził od razu ogromne kontrowersje, co zakończyło się zresztą procesem literackim – opowiadała podczas spotkania z siedlecką młodzieżą prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego.

prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego

i

Autor: Monika Półbratek prof. dr hab. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego

Dla siedleckiej młodzieży wykład był bardzo inspirujący. Niektórzy uczniowie „Prusa” i „Żółkiewskiego” byli pod dużym wrażeniem jej życia. Po wykładzie zadawali prof. Marii Olszewskiej dodatkowe pytania o życie i twórczość Zapolskiej.

Biorę udział w spektaklach i tam „Moralność Pani Dulskiej” też się przewijała. Myślę że poznanie autorki tak ciekawej opowieści jest ważne ze względy na ten element biograficzny. Najbardziej zaskoczył mnie jej charakter, temperament, nieugiętość. Bo rzadko spotyka się osoby, które potrafią przewrócić całą otaczającą je społeczność tylko po to, żeby osiągnąć dany cel. Tym bardziej w czasach, kiedy patriarchat szalał. Bycie wtedy tak odważną kobietą było już zupełnie niewykonalne, a jednak jej się to udawało i była zupełnie nie do pokonania. Bardzo mi to zaimponowało – mówi Ernest Rezler, uczeń IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach.

Zaskoczyło mnie bogactwo jej życia, jej poglądy i to, ile potrafiła przełożyć z własnych doświadczeń na literaturę (…) Myślę, że bardzo się odznaczyła swoim życiem – dodaje Natalia Kosnowska, uczennica z I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach.

Zarówno autorka wykładu, jak i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej, zachęcali siedleckich licealistów do zapoznania się z innymi dramatami i powieściami Zapolskiej, oprócz sztandarowej „Moralności pani Dulskiej”. Większość dramatów i powieści tej pisarki jest bowiem dostępnych w placówce. Więcej o Gabrieli Zapolskiej i jej dorobku literackim można usłyszeć w załączonym poniżej podcaście.

POSŁUCHAJ o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej. Co o niej myśli siedlecka młodzież?

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?