Siedlce sto lat temu, cz. VI: siedlecka szkoła, znana w całym kraju [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-02-20 0:40 Monika Półbratek
Dziś - budynek siedleckiego oddziału MODR-u. Przed wiekiem - budynek znanej w Polsce Szkoły Rolniczej
Autor: Monika Półbratek Dziś - budynek siedleckiego oddziału MODR-u. Przed wiekiem - budynek znanej w Polsce Szkoły Rolniczej

Jej siedzibę wybudowano dokładnie sto lat temu, a jej nazwie zawdzięcza swoje miano ulica Kazimierzowska w Siedlcach. Mowa o Publicznej Szkole Rolniczej Męskiej im. Kazimierza Wielkiego, która była tam zlokalizowana. Sam budynek, postawiony w 1921 roku, istnieje do dziś. Obecnie znajduje się w nim Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Warto wiedzieć, że szkoła, która funkcjonowała tam przed wiekiem, słynęła jako jedna z najnowocześniejszych w kraju!

Była też, prawdopodobnie, jedną z największych placówek edukacyjnych w Polsce. Oprócz głównego budynku – pięknego białego dworku z gankiem podpartym kolumnami, a także otaczającego go ogrodu, własnością szkoły było aż 30 hektarów okolicznego terenu, obejmującego łąki, pola, sady i rozległy ogród warzywny.

– Sam teren ziemi uprawnej, należącej do szkoły, był ponad dwukrotnie większy od terenu, jaki zajmował park miejski. Szkoła nie tylko kształciła uczniów, ale także oddziaływała na całą okolicę, poprzez zakładanie i prowadzenie poletek pokazowych, doświadczalnych, z zastosowaniem najnowszych sposobów uprawy – wyjaśnia Natalia Zyśk, Pani Przewodnik siedleckiego oddziału PTTK.

Szkoła nadawała ton miastu i wprowadzała ducha nowoczesności w regionie. Dziś, jej tradycje kontynuuje zlokalizowany przy ul. Bema – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Kazimierza Wielkiego – tzw. „rolnik”. Więcej o szkole i budynku, w którym się znajdowała, usłyszycie na naszym filmie (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę). Zachęcamy także do wysłuchania zamieszczonej poniżej audycji, z której poznacie historię innych zabytkowych budynków na ul. Kazimierzowskiej i na ul. Prusa.

Posłuchaj, jak wyglądały Siedlce 100 lat temu w okolicy osiedla Nowe Siedlce:
Siedlce 100 lat temu - skąd wzięła się nazwa ulicy Kazimierzowskiej?