W miejscu zbliżonym do tego, w którym niegdyś stał letni teatr, powstanie nowy pawilon, służący do organizowania w parku imprez.

i

Autor: Monika Półbratek W miejscu zbliżonym do tego, w którym niegdyś stał letni teatr, powstanie nowy pawilon, służący do organizowania w parku imprez. W tym celu część drzew została już oznaczona do wycinki...

Siedlce sto lat temu, cz. IV: gdzie znajdował się letni teatr? [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-02-06 6:26

Letni teatr i altana – to obiekty, które nieco ponad 100 lat temu można już było znaleźć w siedleckim parku miejskim. Zmieniały latem park w jeden z ośrodków życia kulturalnego miasta. Sam budynek teatru, stojący mniej więcej pomiędzy placem zabaw, a starą siedzibą dzisiejszego „Elektryka”, był drewniany i pokryty ornamentami. Miał też nietypową historię.

– Było to dom, który znaleziono, dosłownie znaleziono, w Białej Podlaskiej. Po przeniesieniu i po przebudowie, stanął w naszym siedleckim parku w roku 1893. Odtąd dawały tu przedstawienia zarówno przyjezdne zespoły, jak i miejscowi amatorzy – wyjaśnia Pani Przewodnik Natalia Zyśk z siedleckiego oddziału PTTK.

Latem, teatr był wynajmowany przez właściciela kinematografu, który urządzał tam pokazy filmowe. Chodzi o kino Moderne, później znane jako kino Światowid. W tamtym okresie było ono jednym z dwóch kin, jakie istniały w Siedlcach. Sto lat temu goście parku odwiedzali jednak chętnie nie tylko letni teatr i organizowane w nim projekcje filmów. W Aleksandrii nie brakowało bowiem i takiego miejsca, w którym odbywały się imprezy rozrywkowe.

– W parku znajdowała się także altana-restauracja, która serwowała m.in. śniadania. Naprzeciwko niej znajdowała się specjalna estrada, przeznaczona dla orkiestry. I również latem, zwłaszcza w dni świąteczne, w tym soboty i niedziele, urządzano w parku zabawy i przedstawienia z bardzo urozmaiconym programem. Dochód z nich przeznaczano na cele dobroczynne, a także na utrzymanie, upiększanie oraz porządkowanie parku. Park bywał wtedy... całkowicie zamknięty. Kiedy imprezy były z płatnym wejściem, a najczęściej były, to bez uiszczenia odpowiedniej opłaty nie można było w ogóle do parku wejść – dodaje Natalia Zyśk.

Dziś obiekty takie jak letni teatr czy altana-restauracja nie istnieją. Oba zostały zniszczone w czasach II wojny światowej. Drewniany budynek teatru został rozebrany przez Niemców i wywieziony z miasta, prawdopodobnie jako materiał na opał.

Teraz, w XXI wieku, w 2021 lub 2022 roku, w ramach prowadzonej przez miasto rewaloryzacji parku, naprzeciwko budynków szkół na ul. Konarskiego najprawdopodobniej powstanie pawilon, zwany też altaną ogrodową. Później będą się tam odbywać np. koncerty czy wernisaże. Niestety, wiąże się to z wycinką około 40 drzew w tym rejonie. Miasto wyłoniło już wykonawcę, który wszedł na teren, gdzie ma dokonać usunięcia drzew, a one same zostały odpowiednio oznaczone. Możecie je zobaczyć na naszych zdjęciach oraz filmie (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę). Zachęcamy także do posłuchania zamieszczonej poniżej audycji, z której będziecie mogli dowiedzieć się więcej o siedleckiej Aleksandrii sprzed stu lat.

Posłuchaj o historii parku Aleksandria oraz o letnim teatrze i altanie-restauracji, które się tam znajdowały 100 lat temu:
Siedlce sto lat temu; letni teatr i altana w Parku Miejskim Aleksandria

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...