Siedlecka starówka, czyli Skwer im. Tadeusza Kościuszki

i

Autor: Monika Półbratek To właśnie siedlecka starówka, czyli Skwer im. Tadeusza Kościuszki

Siedlce sto lat temu, cz. II: gdzie znajduje się siedlecka starówka? [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-01-23 6:24

Choć w Siedlcach nie ma obecnie deptaka, to jednak miasto ma swoją starówkę. To jedna z najstarszych siedleckich miejscówek, która już sto lat temu słynęła jako miejsce spotkań – Skwer im. Tadeusza Kościuszki. Od początku istnienia miasta był to plac targowy. W XVIII i XIX wieku to miejsce nazywano Rynkiem Średnim. A w dwudziestoleciu międzywojennym ta najstarsza siedlecka dzielnica zyskała nowy wygląd, który znamy do dziś.

– Sto lat temu, mniej więcej w latach 20. XX wieku, rozpoczęto porządkowanie wszystkich skwerów i terenów zielonych w mieście. I tak też stało się ze Skwerem im. Tadeusza Kościuszki. Uporządkowano zieleń, wycięto stare drzewa, zrobiono nowe nasadzenia. I jak spojrzymy sobie na fotografie tego skweru właśnie sprzed stu lat, czy też na stare pocztówki, jakie były w tamtym okresie wydawane, to zobaczymy, że nie posiadał on wtedy takich pięknych, wysokich i rozłożystych drzew, jakie dzisiaj możemy podziwiać, tylko świeżo zasadzone drzewka i niskie żywopłoty. Ale układ ścieżek i cały wygląd skweru był dokładnie taki, jaki widzimy dzisiaj. To nasze historyczne centrum, nasza najstarsza dzielnica miasta – wyjaśnia Pani Przewodnik Natalia Zyśk, siedlecka przewodnik PTTK.

Oryginalnie słowo 'starówka' pochodzi z gwary warszawskiej i kiedyś dotyczyło tylko Starego Miasta w stolicy. Dziś mówi się tak o najstarszych częściach wielu różnych miast, choć nie we wszystkich jest ono stosowane, z różnych względów, często historycznych. W Siedlcach warto jednak używać tego określenia. Dlaczego?

– Nazwy same w sobie są pewnymi zabytkami. I jeżeli akurat ten konkretny Skwer im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach nazywamy „starówką”, to w jakiś sposób już przez samą nazwę akcentujemy, że jest to najstarsze miejsce w naszym mieście, czyli szczególne i warte zobaczenia! – wyjaśnia Natalia Zyśk.

Więcej o tym, jak wyglądał skwer (a historycznie plac) i jego okolice sto lat temu, możecie posłuchać w załączonej poniżej audycji. Jak wygląda on obecnie, czyli w drugiej połowie stycznia 2021 roku, możecie zaś zobaczyć na naszych zdjęciach i na filmie. Na szczęście, udało nam się to miejsce uwiecznić, nim śnieg całkowicie się rozpuścił, dzięki czemu krajobraz ten wygląda o tej porze roku całkiem malowniczo... Zachęcamy także do obejrzenia i wysłuchania poprzedniej części naszej opowieści o dawnym wyglądzie miasta, a także kolejnych odcinków cyklu „Siedlce sto lat temu”. Znajdziecie je w każdą sobotę w portalu radia Eska Siedlce.

Posłuchaj relacji z drugiego wirtualnego spaceru po Siedlcach sprzed stu lat. O starówce opowiada Natalia Zyśk:
Siedlce sto lat temu: Skwer im. Tadeusza Kościuszki, czyli siedlecka starówka

Co wiesz o polskich świętach?

Pytanie 1 z 10
Boże Ciało to święto: