Siedlce: Nie będzie punktu szczepień masowych. „Nie jest potrzebny”

2021-04-15 9:33 Joanna Soćko
szczepienia covid Siedlce
Autor: fot. Joanna Soćko

Powstają w wielu miastach Polski, ale nie w Siedlcach. Mowa o punktach szczepień powszechnych. Siedlecki samorząd nie planuje tworzenia miejsca, w którym będą się odbywać masowe szczepienia przeciwko COVID-19.

- Nie ma takiej potrzeby - mówi Robert Szczepanik, wiceprezydent Siedlec. - W samym mieście funkcjonuje 10 punktów szczepień populacyjnych, trzy placówki wystąpiły do Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby dołożyć jeszcze po jednym punkcie - dodaje.

Co da w sumie 13 punktów szczepień w mieście. To ponad cztery razy więcej od minimalnych wskaźników przyjętych w założeniach Narodowego Programu Szczepień. - Na przykład przy powiecie, którego liczba mieszkańców jest 70 tysięcy, czyli mniej więcej porównywalna do liczby mieszkańców naszego miasta, to oni zakładają, że docelowo bardzo dobrze byłoby, gdyby na terenie takiego powiatu działały 2-3 punkty szczepień podające preparat przez 5 dni w tygodniu, czyli nasz wskaźnik wynosi obecnie 10, jeżeli NFZ wyda zgodę na utworzenie dodatkowych trzech, o które wnioskowały placówki to tę liczbę punktów szczepień mamy przynajmniej czterokrotnie większą niż to minimum, które zakłada Narodowy Program Szczepień  - tłumaczy wiceprezydent.

Warto dodać, że Siedlce są w czołówce na Mazowszu jeśli chodzi o wyszczepialność. - Jeżeli utrzymalibyśmy podobne tempo szczepień jak w chwili obecnej, to według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu 10 tygodni wszyscy mieszkańcy Siedlec byliby zaszczepieni, oczywiście decyduje tutaj jeszcze tempo dostaw szczepionek, jeżeli będzie utrzymane albo zwiększone, to wtedy na pewno będziemy mogli szczepić więcej - zapewnia wiceprezydent Szczepanik.

Lista wszystkich siedleckich punktów szczepień przeciwko koronowairusowi dostępna jest na stronie siedlce.pl

Kurs języka polskiego w siedleckim UPH