Siedlce: koronawirus w natarciu. Sytuacja w mieście coraz trudniejsza

2020-10-16 17:11 Joanna Soćko
Szpital Miejski Siedlce
Autor: Joanna Soćko

Dziś w Siedlcach i w powiecie siedleckim padł kolejny rekord zachorowań na Covid-19. Koronawirusa stwierdzono u 31 osób.

W związku z rosnącą liczba chorych w Szpitalu Miejskim w Siedlcach brakuje miejsc i pracowników. Dziś rano w lecznicy przy Starowiejskiej przebywało 119 chorych na COVID-19. Większość w ciężkim stanie. 

- Sytuacja, która na pewno jest drastyczna, to sytuacja w szpitalach m.in. w Szpitalu Miejskim, gdzie rozpaczliwie poszukujemy personelu gdyż koronawirus atakuje także personel medyczny – mówi Aneta Krajewska, rzecznik prasowy prezydenta Siedlec.

Samorząd będzie wnioskował do wojewody mazowieckiego utworzenie izolatorium, w którym mogliby być leczeni chorzy na COVID-19. Aby usprawnić prace medyków pomoc techniczną w punkcie pobierania wymazów przy Szpitalu Miejskim zapewnią żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkoły średnie od poniedziałku wejdą w system nauczania zdalnego.

- Jesteśmy w kontakcie z dyrektorami szkół. Placówki są przygotowane. Sytuacja jest dużo bardziej korzystna niż to miało miejsce na wiosnę tego roku, dyrektorzy nie zgłaszają problemów – dodaje rzeczniczka.

Od dziś zdalne nauczanie wprowadzono w siedleckiej uczelni. Taką decyzję podjął rektor UPH. To odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń w kraju i w regionie.

- Jest to działanie ze strony władz uniwersytetu o charakterze profilaktycznym. Zarówno nauczyciele, jak i studenci dojeżdżają z różnych stref, a informacje o rozwoju epidemii, które do nas docierają są coraz bardziej niepokojące - mówi Beata Gałek, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Przypadki zakażeń pojawiają się także w UPH. Rzeczniczka informuje, że 2 studentów i 2 pracowników administracyjnych uniwersytetu jest chorych na COVID-19.

Do 15 października część zajęć ze studentami odbywała się na uczelni, część online. Od dziś wszystkie są prowadzone na odległość, tak jak wiosną - na początku pandemii.

Przypomnijmy, że od jutra Siedlce znajdą się w czerwonej strefie obostrzeń, bo od 1 do 14 października zakażenie koronawirusem stwierdzono u 137 mieszkańców miasta. Czerwona strefa wprowadzana jest w miastach i powiatach w których liczba zachorowań na Covid-19 w ciągu dwóch tygodni przekracza 12 osób, na każde 10 tysięcy mieszkańców.

Dużo zachorowań jest też w powiecie siedleckim. W ciągu dwóch tygodni koronawirusa stwierdzono u 72 mieszkańców powiatu. Pozostaje on jednak na razie w żółtej strefie obostrzeń.

Trener personalny o zamknięciu branży fitness: "Od jutra nie zarabiam"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.