Siedlce: jakie będą zmiany w programie Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej 2021

2021-05-11 20:11

Wkrótce niepełnosprawni mieszkańcy Siedlec będą mogli korzystać z dodatkowego wsparcia. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który w ubiegłym roku realizował rządowy program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” szykuje się do uruchomienia jego drugiej edycji. Co więcej, w 2021 roku zakres działań, które asystenci będą mogli zapewnić podopiecznym, zostanie zwiększony.

Na podstawie doświadczeń z ubiegłego roku można powiedzieć, że program ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do tego stopnia, że było więcej osób zainteresowanych niż miejsc do tego programu. Wszyscy byli raczej zadowoleni, bo nie wpłynęły żadne skargi, a wręcz przeciwnie – niektóre osoby chwaliły, że coś takiego jest, i że można z tego skorzystać. W tym roku będziemy kontynuować. Wiemy to już na pewno, bo wojewoda przyznał nam dofinansowanie – podkreśla Adam Kowalczuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Siedlcach.

Przyznana siedleckiemu samorządowi dotacja wynosi 273 tys. 105 zł. Obecnie władze miasta Siedlce są na etapie podpisywania umowy w tej sprawie. Później ogłoszą konkurs dla instytucji, których pracownicy będą sprawować opiekę jako asystenci.

W drugiej edycji realizacja zadania „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” będzie przebiegała z niewielkimi, ale bardzo istotnymi zmianami. Początkowo program miał zostać rozszerzony o dodatkowe godziny, w jakich osoby niepełnosprawne mogłyby korzystać z pomocy asystentów. By jednak więcej osób mogło uzyskać wsparcie w ramach otrzymanej dotacji, zakres godzinowy pozostał ten sam. Pewnej modyfikacji uległ natomiast sam rodzaj pomocy, jaką mogą świadczyć asystenci.

Przepisy pandemiczne zmieniły ideę działania tego asystenta i poszerzyły katalog działań, jakie on ma tam podejmować. Bo według pierwotnego założenia, asystent to jest tylko osoba towarzysząca, pomagająca, koordynująca i nadzorująca to, co dana osoba niepełnosprawna robi. Jeżeli idą razem na zakupy, to wola jest zawsze po stronie osoby niepełnosprawnej. Ona decyduje, co ma kupić, a czego nie, a asystent czuwa, żeby te zakupy były bezpieczne, żeby nikt nie wykorzystał tej osoby, żeby pomóc przy płaceniu itd. natomiast w związku z COVID-19, katalog został rozszerzony. Są to pewne działania nawet takie... po części opiekuńcze, czego nie było w pierwotnym założeniu, że można np. pomagać tej osobie w terapii zajęciowej albo zrobić w domu coś bardzo drobnego. Te przepisy covidowe na to pozwalają – wyjaśnia dyrektor MOPR-u.

Nowa edycja programu ruszy najprawdopodobniej pod koniec czerwca. W jej ramach pomoc uzyska 30 osób niepełnosprawnych z Siedlec. Każda będzie mogła skorzystać z 30 godzin wsparcia asystenta miesięcznie.

Zobacz na filmie, jak wygląda nowy oddział rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Miejskim w Siedlcach
Sonda
Czy kiedykolwiek dzwoniłeś pod numer alarmowy?