Siedlce: czy pomoc asystentów osobistych osób niepełnosprawnych zostanie rozszerzona?

2020-12-22 10:23

Rządowy program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”, który w mieście Siedlce realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Przypomnę. Asystenci nie są opiekunami, ale mają za zadanie towarzyszyć osobom niepełnosprawnym np. w drodze do urzędu, prawnika czy ośrodka kultury. Możliwe, że w przyszłym roku ich pomoc zostanie rozszerzona.

– Bardzo prężnie działa w Siedlcach program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”. Ten program jest praktycznie zrealizowany, wypełniony do maksimum. Jestem pełen zdziwienia, że to aż tak wypaliło, bo mieliśmy nim objąć 30 osób niepełnosprawnych, które skorzystałyby z usług takiego asystenta, i rzeczywiście cały czas tych 30 osób z tego korzysta – mówi Adam Kowalczuk, dyrektor MOPR-u w Siedlcach.

Możliwe, że w 2021 roku pomoc asystentów dla osób z niepełnosprawnościami na terenie miasta Siedlce będzie mogła być udzielana w większym zakresie godzinowym.

– Mamy takie sygnały z ministerstwa, że liczba godzin ma być zwiększona. Bo w tej chwili miesięcznie możemy zaoferować 30 godzin takiej osobie, czyli codziennie jedną godzinę. A docierają do nas takie głosy, że ma być to rozszerzone na dwie godziny, czyli będzie 60 godzin pomocy asystenta miesięcznie – dodaje Adam Kowalczuk.

Warto dodać, że z rozszerzenia programu skorzystaliby także pracownicy Siedleckiej Spółdzielni Socjalnej Caritas. Na zlecenie miasta to właśnie oni realizują bowiem swoje usługi opiekuńcze również jako osobiści asystenci osób niepełnosprawnych w Siedlcach.

Personel i pacjenci Siedleckiego Centrum Onkologii ubrali choinkę podarowaną im przez leśników
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE