Siedlecki Jacek jest według legendy podobizną znanego z ogromnej siły kowala, który zaskarbił sobie przychylność księżnej Aleksandrze Ogińskiej

i

Autor: Monika Półbratek Siedlecki "Jacek" jest według legendy podobizną znanego z ogromnej siły kowala, który zaskarbił sobie przychylność księżnej Aleksandrze Ogińskiej

Selfie z Jackiem już niebawem. Siedlecki heros „zejdzie” na Ziemię [AUDIO]

2021-07-17 17:09

Jeszcze przed końcem wakacji ma się rozpocząć remont szczytu wieży starego ratusza, będącego swoistą wizytówką miasta Siedlce. Pochodzący z XVIII wieku, zabytkowy budynek, w którym mieści się Muzeum Regionalne w Siedlcach, przyciąga wzrok już z daleka, głównie z powodu znajdującej się na jego szczycie figury Atlasa, zwanego „Jackiem”. Wkrótce zostanie ona zdjęta z wieży.

Do tej pory prowadzone były takie działania, które nie do końca zabezpieczały naszą więżę przed przeciekami, więc ostatnio ogłosiliśmy przetarg na remont i wykonawca został już wyłoniony. Za ponad 1 mln 60 tys. zł będziemy prowadzić prace. Zaczniemy od zdjęcia figury, zwanej przez siedlczan „Jackiem”. Postawimy ją w tym ogródku od strony ul. Pułaskiego, i w godzinach pracy muzeum będzie można zrobić sobie selfie albo zdjęcie pamiątkowe, ująć Jacka pod rękę. I zachęcamy, żebyście państwo przychodzili i takie zdjęcia sobie na pamiątkę robili, bo to będzie ostatnia okazja, przynajmniej w najbliższym czasie, kiedy Jacek będzie stał na równi z naszym poziomem, i będzie można takie zdjęcia wykonać – mówi Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Stary ratusz w Siedlcach należy do najpiękniejszych tego rodzaju budynków w Polsce

i

Autor: Monika Półbratek Stary ratusz w Siedlcach należy do najpiękniejszych tego rodzaju budynków w Polsce

Przypomnę, że poprzednim razem pomnik znalazł się na ziemi 31 stycznia 2000 roku, kiedy to silna wichura strąciła go z wieży. Teraz odrestaurowana zostanie nie tylko sama figura Jacka, ale cała konstrukcja wieży, która podobnym działaniom została ostatnio poddana kilkadziesiąt lat temu. Warto dodać, że działania prowadzone przez ekipę remontową nie uniemożliwią turystom zwiedzania wnętrza muzeum. Robotnicy będą pracować na rusztowaniu, wybudowanym na zewnątrz. Prace będą kompleksowe, a po ich zakończeniu zostanie zamontowane także oświetlenie szczytu ratusza.

Zdejmowane będzie całe poszycie zwieńczenia tej wieży, później całe deskowanie, ten szalunek, i po zakończeniu prac remontowych zostanie on odtworzony, ze wszystkimi elementami ozdobnymi, architektonicznymi, w formie tych metop, łezek, glifów itd. Te pilastry ozdobne też będą odtworzone tak, jak teraz wyglądają. A poza tym, po zdjęciu całej tej okrywy architektonicznej wieży, będzie wykonany dokładny przegląd belkowania całego stropu, i wszystkich innych stropów oczywiście też, a także belkowania nośnego dachu naszej wieży. Poza tym będzie zbudowany taki ciąg schodów i drabin, żeby można było bezpiecznie przechodzić przez wszystkie kondygnacje tej wieży, co teraz jest bardzo ryzykowne. Zostanie też zamontowana instalacja elektryczna, bo planujemy iluminować wieżę przed ważnymi wydarzeniami albo świętami – opowiada dyrektor.

Remont wieży siedleckiego ratusza „pod Jackiem” ma potrwać do połowy listopada. Zostanie sfinansowany przez samorząd województwa mazowieckiego. O historii tego obiektu, a także zdobiącego go pomnika, który według legendy stanowi podobiznę ulubionego służącego księżnej Aleksandry Ogińskiej, możecie posłuchać w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ więcej o remoncie wieży Ratusza "pod Jackiem" w Siedlcach i o historii obiektu:
ZOBACZ FILM: "Motocykle i Siedlce" - pierwsza wystawa motoryzacyjna w mieście

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?