Sady po zimie. Straty większe niż w zeszłym roku

2021-04-08 8:42 Joanna Soćko
Sad_siedlce
Autor: fot. Joanna Soćko

Uszkodzone podstawy pąków, a nawet całe drzewa. Zimowe mrozy nie oszczędziły sadów w naszym regionie. Sporo drzew owocowych ucierpiało.

- Straty są większy niż w zeszłym roku – mówi Michał Michaluk ze Związku Sadowników RP, odział Lipno w powiecie łosickim. – W okresie zimowych drzewa nie weszły w całkowity spoczynek, a temperatura była dość niska, miejscami sięgająca nawet 30 stopni na minusie, częściowo na niektórych odmianach tkanki przewodzące są uszkodzone, podstawy pąka są uszkodzone, na pewno te uszkodzenia są większe niż po poprzedniej zimie - tłumaczy sadownik.

W wielu przypadkach straty są do naprawienia, bo drzewa szybko się regenerują. Wszystko będzie jednak zależało od wiosennych temperatur. - Jeżeli będą kolejne przymrozki dość istotne czy mrozy teraz nawet, w tej fazie rozwojowej,  w której obecnie znajdują się drzewa czyli w większości nabrzmiałe pąki i będą to dość istotne mrozy, spadki poniżej 5 stopni na minusie to nie pomoże to w regeneracji, a wręcz przeciwnie – uszkodzenia mogą się pogłębić - dodaje Michał Michaluk.

Warto dodać, że wegetacja drzew jest opóźniona w stosunku do ubiegłego roku o 2 a w niektórych rejonach nawet o 3 tygodnie. Tym samym ryzyko uszkodzeń powodowanych przez wiosenne przymrozki jest mniejsze.

Kurs języka polskiego w siedleckim UPH