Ryby się duszą. Wiemy dlaczego

2020-07-07 7:18 Marcin Mazurek
śnięta ryba
Autor: Okręg PZW Siedlce

Tak zwana "letnia przyducha" to powód śnięcia ryb w rzekach wschodniego Mazowsza. Zatrucie wód można wykluczyć ze względu na obszar występowania zjawiska.

Spadek poziomu tlenu w rzekach Liwiec, Kostrzyń i Bug spowodowany jest długotrwałymi opadami deszczu i wysoką temperaturą powietrza. Obecnie woda zalega na wielu nadrzecznych łąkach, gdzie następują procesy gnilne. Woda z łąk, pozbawiona tlenu, spływa do rzek powodując znaczne obniżenie poziomu tlenu w samych rzekach - tłumaczy Rafał Kuczborski Dyrektor biura okręgu PZW w Siedlcach.


Podobna sytuacja miała miejsce w 2009 roku. W związku z wystąpieniem przyduchy letniej w rzece Bug, Zarząd Okręgu PZW w Siedlcach podjął uchwałę, że od 06 lipca został wprowadzony do odwołania bezwzględny zakaz połowu ryb w przyujściowych odcinkach dopływów rzeki Bug, Liwiec i Kostrzyń.

Zakaz został wprowadzony ze względu na liczne gromadzenie się ryb w miejscach dostatecznego natlenienia wody, niezbędnej do ich przetrwania. Będzie egzekwowany przez Straż PZW, Społeczne Straże Rybackie, Państwową Straż Rybacką oraz Policję. 

Wszelkie próby "wędkowania" w tych miejscach i tej sytuacji nie mają nic wspólnego z etycznym wędkowaniem, wypoczynkiem nad wodą, a można je tylko zakwalifikować do typowego MIĘSIARSTWA.

Sytuację próbują wykorzystać osoby nieuczciwe. Dlatego osoby obserwujące nieetycznych wędkarzy i typowych kłusowników proszone są o informowanie o tym fakcie Państwowej Straży Rybackiej w Siedlcach (602 748 158) oraz Straży PZW Okręgu siedleckiego (698 848 458).

10. Akcja obrączkowania bocianów w powiecie siedleckim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.