Rozwija się współpraca UPH z Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim [AUDIO]

2021-09-08 9:42
Władze UPH i dyrekcja ZS CKR w Sokołowie Podlaskim podpisały umowę o współpracy
Autor: Monika Półbratek Władze UPH i dyrekcja ZS CKR w Sokołowie Podlaskim podpisały umowę o współpracy

Będą wspólnie realizować projekty dydaktyczne. Dzięki umowie o współpracy, którą Władze Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego podpisały wczoraj po południu (7 września) z Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim, zarówno w szkole, jak i na uczelni będą się odbywać lekcje akademickie. Dyrektor sokołowskiej placówki liczy na to, że rozwinie to uczniów, a władze uczelni – że zostaną oni przyszłymi studentami UPH.

Cieszę się, dlatego że ta współpraca jest bardzo merytoryczna i profilowa. Nasz instytut, mimo że ma w swojej nazwie Instytut Przyrodniczo-Humanistyczny, to jego równoprawnymi częściami składowymi są nauki przyrodnicze, rolnicze, humanistyczne, społeczne i nauki o zdrowiu (...) I myślę, że to stanie się faktem, że ta umowa nie będzie tylko martwym papierem, który schowamy do segregatorów, i będziemy szczycili się efektami współpracy; że ona przybierze wymiar praktyczny (...) Korzyści z tej współpracy są zapewne obopólne. I mogłoby się niekiedy wydawać, że rolnictwo brzmi tak mało trendy, natomiast być rolnikiem, jest to powód do dumy. Ja może powiem filozoficznie i tak globalnie – uważam, że problemem, przed którym stanie ludzkość, o ile już nie stoi, jest problem braku wody i braku żywności. Dlatego oprócz tego wymiaru praktycznego, wymiaru życia codziennego, jest nad tym jakaś idea globalna, cywilizacyjna – podkreśla Mirosław Minkina, rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Na szczęście nowoczesne formy rolnictwa stale się rozwijają w duchu Zielonego Ładu, co widać także na gruncie akademickim. Co więcej, ostatnio szkoły rolnicze w regionie przeżywają oblężenie, a chętnych do nauki na kierunkach o takim profilu jest więcej niż wolnych miejsc. Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim nie jest tu wyjątkiem. Dyrektor placówki musi, niestety, odmawiać części kandydatom przyjęcia.

Jesteśmy szkołą resortową i dla tego typu szkół, a jest ich w tej chwili w Polsce 59, organem prowadzącym i organem nadzoru pedagogicznego jest minister rolnictwa i rozwoju wsi. Wynika z tego bardzo ściśle określony profil kształcenia. Jako szkoła resortowa możemy kształcić tylko w tych kierunkach, które są na liście ministra. Są to wszystkie zawody związane bezpośrednio lub pośrednio z rolnictwem. Pan rektor wspomniał, że nie jest ono trendy, ale na naszym terenie sokołowskim jest to powiat typowo rolniczy. Spory procent absolwentów naszej szkoły zostaje w naszym terenie. Pełnią później różne funkcje, np. wójtów, przewodniczących rady, prezesów firm itd., co wiąże jeszcze mocniej rynek lokalny z naszą szkołą. Jesteśmy dumni z tego, że na dzień dzisiejszy nie mamy problemów z naborem. My mamy problem, bo niestety, wszystkich nie możemy przyjąć do naszej szkoły, bo byśmy ich nie pomieścili, jest nas bardzo, bardzo dużo – mówi Sławomir Wróblewski, dyrektor ZS CKR w Sokołowie Podlaskim.

umowa
Autor: Monika Półbratek

Jak dodaje, uczniowie trafiający do szkoły są bardzo świadomi tego, co chcą osiągnąć. Szacunkowo około 80 procent uczniów kształcących się w szkole, przychodzi do niej po konkretny zawód. Kadra dba zatem o rozwój młodzieży i zachęca absolwentów do kontynuowania nauki na studiach w Siedlcach. Stąd coraz prężniej rozwijająca się współpraca szkoły z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym, potwierdzona wczoraj oficjalną umową. Zarówno w szkole, jak i na uczelni będą się odbywać praktyczne lekcje akademickie. UPH objęło też patronatem jeden z kierunków rolniczych w szkole. Powstaną klasy akademickie o profilu technik architektury krajobrazu. Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ o współpracy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach z Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim:

QUIZ. Zwierzę czy roślina? 10 szybkich pytań, sprawdź swój wynik!

Pytanie 1 z 10
Epipremnum złociste
Święto 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach w 2021 roku
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE