Rosja "sponsorem terroryzmu" - tak nazwie kraj USA

2022-05-11 8:56
Rosyjski żołnierz na tle ciężarówek
Autor: Tinou Bao Rosyjski żołnierz na tle ciężarówek

Do amerykańskiego Senatu wpłynął we wtorek projekt rezolucji, uznającej Rosję za sponsora terroryzmu - poinformował "Forbes". Współautorami dokumentu są Demokrata Richard Blumenthal i Republikanin Lindsey Graham.

Działania rosyjskiego rządu "aktami terroryzmu"

Rezolucja stwierdza, że Senat uznaje działania rosyjskiego rządu pod przewodnictwem Władimira Putina za akty terroryzmu i wzywa sekretarza stanu USA do uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Według amerykańskiego Departamentu Stanu, kiedy kraj zostaje uznany za państwowego sponsora terroryzmu, grozi mu zawieszenie pomocy USA, embarga na broń, ograniczenia handlowe i inne sankcje. "Do tej pory na tej liście są tylko cztery kraje: Kuba, Syria, Iran i Korea Północna. Staramy się włączyć Rosję jako piątą. To są reżimy totalitarne, które nie przynoszą światu dobra” – powiedział podczas prezentacji rezolucji jej współautor, republikański senator Lindsey Graham.

Paweł Zalewski: Incydent z ambasadorem Rosji był błędem

3 maja Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła apel do Izby Reprezentantów i Senatu USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. 28 kwietnia szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak oświadczył, że administracja prezydenta USA Joego Bidena rozważa możliwość wpisania Rosji na listę krajów sponsorujących terroryzm.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE