„Rok nad rzeką” – nowy program edukacyjny w ramach V Operacji Czysta Rzeka

i

Autor: fot. Sztab Główny Operacji Rzeka

Operacja Czysta Rzeka

„Rok nad rzeką” – nowy program edukacyjny w ramach V Operacji Czysta Rzeka

2023-03-27 13:07

Akcje sprzątania w plenerze, gry terenowe i lekcje nad wodą – to części programu edukacyjnego dla szkół „Rok nad rzeką” - nowego pomysłu organizatorów V Operacji Czysta Rzeka. Ma on kształtować wrażliwość ekologiczną młodzieży. Bierze w nim udział kilka szkół podstawowych z regionu. Tradycyjnie, w ramach „Operacji Czysta Rzeka” można też zakładać sztaby sprzątające rzeki i inne zbiorniki wodne bądź dołączać do istniejących sztabów jako wolontariusz.

Operacja Czysta Rzeka to największa akcja społecznego sprzątania rzek i terenów zielonych w Polsce, w ramach której ponad 15 tys. ochotników uprzątnęło dotychczas ponad 500 ton śmieci z łona natury. Obecnie trwa V edycja akcji, do której wciąż można dołączyć, zakładając własny sztab, dopisując się do już zgłoszonej inicjatywy na mapie interaktywnej lub stworzyć akcję szkolną na stronie www.operacjarzeka.pl.

Tegoroczną nowością akcji jest natomiast program edukacyjny pt. „Rok nad rzeką”, dedykowany uczniom klas 4-7 szkół podstawowych.

„Rok nad rzeką” – nowy program edukacyjny w ramach V Operacji Czysta Rzeka

i

Autor: fot. Sztab Główny Operacji Rzeka

Lekcje nad wodą, sprzątanie połączone z grą terenową, a także monitoring hydrologiczny i biologiczny to elementy nowego programu dla szkół, który ruszył w marcu w ramach V edycji Operacji Czysta Rzeka. Inicjatywa jest realizowana wspólnie z Fundacją Inter Cars. Autorska propozycja zajęć pozalekcyjnych poprzez aktywną obserwację otoczenia rzeki ma na celu nauczyć uczestników odpowiedzialności za siebie i przyrodę. Program skierowany jest do kół przyrodniczych i wolontariatu. W tym roku ma charakter pilotażowy – informuje Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.

Program edukacyjny dla szkół ma za zadanie kształtować wrażliwość ekologiczną u młodych ludzi. W ramach wiosennej edycji V Operacji Czysta Rzeka akcje sprzątania rzek i ich okolic można organizować do 6 maja.

Nasze działania w plenerze mają wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie już takie jest, ale zależało nam na tym, aby zaangażować młodych ludzi w kwestie związane z ochroną środowiska jeszcze bardziej, pogłębić ich wiedzę, zaciekawić i mamy nadzieję, przekonać, że warto dbać o przyrodę wokół. Cieszę się, że udało nam się znaleźć partnera, Fundację Inter Cars, dzięki któremu możemy zaprosić wybrane szkoły do wspólnego spędzenia roku na rzeką – podkreśla Daniel Parol, organizator Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka.

Fundacja Inter Cars wspiera Operację Czysta Rzeka już po raz drugi, w tym roku została Partnerem Głównym całej akcji. Realizowana wraz z nią pilotażowa edycja projektu „Rok nad rzeką" odbywa się w trzech szkołach podstawowych w regionie: w Sokołowie Podlaskim, Wyszkowie i Nowym Dworze Mazowieckim. Docelowo za kilka lat program ma mieć zasięg ogólnopolski.

– Mamy dwa cele: włączyć dzieci do działań na rzecz ochrony środowiska i budować społeczeństwo obywatelskie. W ramach projektu eksperci do spraw edukacji ekologicznej przekażą dzieciom nie tylko wiedzę teoretyczną na temat działania ekosystemu i bioróżnorodności, ale także poprzez liczne doświadczenia pokażą im m.in. jak monitorować stan wody w rzekach. Uczniowie będą mieli okazję połączyć wiedzę teoretyczną z podręczników z jej zastosowaniem w realnym życiu. Chcemy, by dzieci biorące udział w projekcie, stały się jego ambasadorami i zachęcały swoich rówieśników, przyjaciół oraz rodzinę do wspólnego działania na rzecz środowiska – mówi Elżbieta Kawka z Fundacji Inter Cars.

Szkoły, które biorą udział w pilotażowej edycji programu „Rok nad rzeką” to:

  1. Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim w Operacji Czysta Rzeka bierze udział od 2020 roku. Od wielu lat tradycją jest tam sprzątanie na jesieni, wtedy wszystkie klasy wraz z nauczycielami wyruszają na Wielkie Sprzątanie Świata. Ich rzeka to Cetynia – mała rzeczka, przepływająca przez miasto Sokołów Podlaski.
  2. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wróbla "Jaskółki" w Wyszkowie to szkoła położona nad rzeką Bug, w Rybienku-Leśnym, dzielnicy Wyszkowa. To tutaj od początku Operacji Rzeka działa największy sztab, który sprząta brzegi Bugu i najbliższą okolicę. W 2022 roku cała szkoła wzięła udział w sprzątaniu z okazji Światowego Dnia Ziemi. Uczniowie zasadzili też drzewa.
  3. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Nowym Dworze Mazowieckim – w 2022 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata jej uczniowie wyruszyli na sprzątanie rzeki Narew z Operacją Czysta Rzeka i  Fundacją Inter Cars.  Zebrano wtedy łącznie 52 worki śmieci i 6 opon, uzyskując imponujący efekt uprzątniętych 880 kg odpadów! Akcja zakończyła czwartą edycję Operacja Czysta Rzeka.
Sonda
Czy bierzesz aktywny udział w akcjach sprzątania świata?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE