Wykonawca inwestycji przejmuje plac budowy nowego, ok. 12,5-kilometrowego fragmentu autostrady A2 w naszym regionie, a konkretnie – odcinka pomiędzy węzłami Gręzów i Siedlce Zachodnie

i

Autor: fot. GDDKiA, Krzysztof Nalewajko Zdjęcie ilustracyjne

Przed nami budowa odcinka autostrady A2 pomiędzy węzłami Gręzów i Siedlce Zachodnie

2021-12-27 0:18

Zakończył się etap projektowania, pora na realizację robót w terenie. Mowa o budowie nowego, ok. 12,5-kilometrowego fragmentu autostrady A2 w naszym regionie, a konkretnie – odcinka pomiędzy węzłami Gręzów i Siedlce Zachodnie. W tym tygodniu wykonawca inwestycji przejmuje plac jego budowy.

Co zostanie wykonane?

Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o „Zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej” (ZRID) na odcinek autostrady A2 pomiędzy węzłami Gręzów i Siedlce Zachodnie. Umożliwia ona rozpoczęcie robót w terenie. Wybudowane zostanie ok. 12,5 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym, z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Powstaną dwa węzły: Gręzów i Siedlce Zachód (Swoboda). Wykonane zostaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska, np. ekrany akustyczne, a także urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, np. bariery energochłonne – informuje Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kto zrealizuje inwestycję i do kiedy potrwają prace?

Wykonawcą inwestycji jest firma Polaqua. Wartość podpisanej z nią umowy to blisko 560 mln zł. Zadanie ma zostać zrealizowane w ciągu trzech lat od daty zawarcia umowy.

– Umowa o wartości ok. 559,2 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia, przy czym od uzyskania decyzji ZRID do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 15 grudnia do 15 marca. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest jesienią 2023 roku – dodaje Małgorzata Tarnowska.

Zakończenie wszystkich robót przewidziane jest na jesień 2023 roku.

Co z budową innych fragmentów autostrady A2 na wschód od Warszawy?

Trwa jeszcze postępowanie administracyjne wojewody, w wyniku którego ma zostać wydana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji dla odcinka autostrady w rejonie miejscowości Groszki-Gręzów, na trasie Mińsk Mazowiecki-Siedlce. Będzie to dość długi fragment trasy, liczący ok. 37,5 km. Termin zakończenia tego zadania przewidziany został na lato 2024 r.

Przypomnę, że na budowę czterech odcinków autostrady pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską, o łącznej długości 63,5 km umowy zostały podpisane w kwietniu. Dotyczyły fragmentów pomiędzy miejscowościami: Malinowiec-Łukowisko, Swory-Biała Podlaska, Siedlce Zachodnie-Malinowiec oraz Łukowisko-Swory. Dla pierwszych trzech z wymienionych odcinków w grudniu 2021 roku zostały złożone wnioski o wydanie decyzji ZRID.

Jeżeli chodzi o ostatni, 32-kilometrowy fragment autostrady wiodący w kierunku wschodnim, a biegnący od Białej Podlaskiej do granicy kraju w Kukurykach, to we wrześniu tego roku GDDKiA podpisała również umowę na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji, które umożliwią realizację robót w terenie. W styczniu ma zostać złożony wniosek o ZRID do wojewody lubelskiego. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację tej inwestycji. 

Źródło: inf. pras. GDDKiA

Sonda
Czy uważasz, że opłaty za autostrady są za wysokie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE