Pracownicy Zakładu Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach

i

Autor: Monika Półbratek Pracownicy Zakładu Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach

Pracują, pomimo swoich ograniczeń. A tworzą... prawdziwe cuda! [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2020-09-17 14:08

Pracownicy Fundacji Leny Grochowskiej od półtora roku prowadzą Warsztat Rękodzieła Artystycznego, w którym zatrudniają osoby z niepełnosprawnością intelektualną z Siedlec i okolic. Kiedyś nie wierzono w to, że osiągną sukces. Szybko okazało się, że nowi pracownicy radzą sobie znakomicie. Ostatnio działalność fundacji została więc rozszerzona. Teraz zatrudnia niepełnosprawnych intelektualnie także w regionie.

– Cały czas się rozwijamy, a wspomnieć należy, że jeszcze dwa lata temu, jak powiedzieliśmy o naszej inicjatywie, to nikt w to nie wierzył, wszyscy się patrzyli na nas, pukali w głowę i mówili: gdzie osoby niepełnosprawne będą Wam pracowały, przecież niektórzy kanapki sobie sami nie zrobią… A jak życie pokazało, pracują świetnie, świetnie się w tym odnajdują i oni, i my. Ich produkty się sprzedają, więc czegóż chcieć więcej? Trzeba po prostu ruszać w Polskę i rozwijać się dalej! – podkreśla Aneta Żochowska, dyrektor fundacji. 

Dzięki pracy w Warsztacie Rękodzieła Artystycznego osoby z niepełnosprawnością intelektualną stają się bardziej samodzielne i zaradne życiowo: – Nasi podopieczni, pomimo swoich ograniczeń (...), naprawdę fantastycznie dają sobie radę z różnymi zadaniami, które im tutaj rzucamy. Codziennie jest coś innego, codziennie uczą się sami siebie. Wydobywają swoje talenty. Przyszli tutaj do nas, twierdząc, że nie potrafią malować, nie potrafią lepić, a teraz robią cuda na patyku, jak to się mówi, i które się fantastycznie sprzedają – mówi Aleksandra Elwartowska, która w warsztacie przechodzi szkolenie na instruktora.

Jak podkreślają pracownicy Warsztatu, praca jest dla nich przyjemnością: – To fajna praca, bardzo fajna jest pani kierownik i fajne instruktorki też są, wyjazdy są. Bardzo mi się podoba (...) – mówi Marek Stpiczyński z pracowni ceramicznej. 

– Pracowałam wcześniej na krawiectwie, ale przeszłam tutaj na ceramikę. Bardzo mi się podoba, bo tu są osoby takie że są miłe, towarzyskie. I twórcze w sobie talenty odkrywam – dodaje Edyta Sawicka.

Powstał już pierwszy oddział fundacji, zatrudniający osoby z niepełnosprawnością intelektualną w regionie: – Idąc za ciosem, otworzyliśmy placówkę w Łochowie. W tej chwili pracuje już tam siedem osób, wkrótce ruszy pracownia ceramiczna, w której zatrudnienie znajdzie kolejnych osiem osób. A myślę, że lada moment pójdziemy dalej w Polskę, z kolejnymi placówkami, bo widzimy jak duże są potrzeby i jak duże możliwości daje praca osób niepełnosprawnych – podsumowuje Aneta Żochowska. 

W oddziale fundacji w Pałacu i Folwarku Łochów, działa m. in. pracownia cukiernicza. Niepełnosprawni intelektualnie pracują tam nad wypiekiem słodkości i tradycyjnego chleba. Więcej na ten temat usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym. Zachęcamy też do obejrzenia naszego filmu, pokazującego, jak wygląda praca w pracowni krawieckiej i ceramicznej Warsztatu Rękodzieła Artystycznego.

Posłuchaj o tym, jak rozwija się działalność Warsztatu Rękodzieła Artystycznego i Fundacji im. Leny Grochowskiej w Siedlcach:
Jak działa Warsztat Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach
Sonda
Eurowizja Junior 2020 - czy Polska wygra trzeci raz z rzędu?