płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

i

Autor: Monika Półbratek płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Praca żołnierzy WOT dużym wsparciem w czasie pandemii [AUDIO]

2021-04-14 16:25

Pomagają pracownikom szpitali i policjantom – żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zapewniają w dobie pandemii koronawirusa olbrzymie wsparcie dla Służby Zdrowia i służb miejskich. W różnego rodzaju pomoc włącza się codziennie kilkudziesięciu mundurowych z 53. Batalionu Lekkiej Piechoty z Siedlec.

Z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej aktualnie średnio dziennie mamy 200 żołnierzy brygady, zaangażowanych we wsparcie. Dodatkowo pomaga nam ok. 100 żołnierzy z wojsk operacyjnych czy też podległych dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej lub też z Dowództwa Garnizonu Warszawa. Czyli tak dokładnie, to ok. 300 żołnierzy mamy „w użyciu”, i ich działanie koordynuje 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Natomiast z samego 53. Batalionu dziennie zaangażowanych jest ok. 50-60 żołnierzy – mówi płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pomoc mundurowych ma szczególne znaczenie w placówkach medycznych, które wciąż borykają się z ogromnymi problemami kadrowymi. Zakres wsparcia zależy od zapotrzebowania danej placówki, a także od dyspozycyjności żołnierzy. Należy bowiem pamiętać, że są nimi ochotnicy, którzy na co dzień funkcjonują poza wojskiem – studiują lub pracują. Jeżeli jest zapotrzebowanie na ich pomoc, np. w szpitalach, czy przy innego rodzaju działaniach, a oni dysponują wolnym czasem, to są kierowani do takiej pracy.

Jeżeli chodzi o realizację zadań, w ramach wsparcia społeczeństwa w zwalczaniu pandemii koronawirusa, to skupiamy się na kilku obszarach. Przede wszystkim priorytetowym zadaniem jest wsparcie Służby Zdrowia. I żołnierze realizują w jej placówkach zadania administracyjne, logistyczne, wsparcie personelu, odciążenie go w takim stopniu, by jak najwięcej mógł działać przy łóżkach pacjentów. Drugim takim obszarem w placówkach Służby Zdrowia jest wykonywanie wymazów przez żołnierzy, którzy posiadają do tego uprawnienia. Ponadto zabezpieczamy punkty szczepień. I aktualnie, z 53. Batalionu, żołnierze realizują zadania w szpitalach powiatowych w każdym z pięciu powiatów [siedleckim, łosickim, węgrowskim, mińskim i sokołowskim – przyp. red.], i dodatkowo w Szpitalu Miejskim w Siedlcach – informuje pułkownik Gurgielewicz.

Wśród działań, które podejmują żołnierze WOT-u w ramach walki z pandemią, znajduje się także wsparcie, jakie zapewniają oni miejskim służbom mundurowym. Pomagają im bowiem w kontrolowaniu osób, które przebywają na obowiązkowej kwarantannie.

Realizujemy patrole wspólnie z policjantami, jak również w dwóch powiatach na terenie 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej żołnierze realizują patrole samodzielnie. Aktualnie, średnio nasi żołnierze sprawdzają ponad dwa tysiące adresów dziennie, i myślę że to jest wymierne wsparcie dla policji, i odciążenie jej w tych zadaniach związanych z monitorowaniem osób, pozostających na kwarantannie – dodaje pułkownik.

Trzecim obszarem działania jest wsparcie udzielane seniorom i weteranom, np. w zakresie dostarczania żywności lub pomocy w rejestrowaniu się do szczepień. W razie potrzeby, żołnierze zapewniają też osobom starszym bezpieczny transport na szczepienia, a także z powrotem do domów.

Więcej o pracy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w dobie pandemii, można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ o działaniach żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, podejmowanych w ramach walki z pandemią koronawirusa:
ZOBACZ FILM: 18. Dywizja Zmechanizowana rośnie w siłę
Sonda
Czy kiedykolwiek dzwoniłeś pod numer alarmowy?