Powiat siedlecki: w Korczewie zostanie wybudowana stacja uzdatniania wody pitnej

2021-05-06 13:49 Monika Półbratek
woda
Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Korczewski samorząd planuje w tym roku budowę stacji uzdatniania wody. To ważna inwestycja, bo stacja ta ma zapewnić dostęp do czystej wody połowie mieszkańców gminy Korczew, a także mieszkańcom miejscowości Czaple Andrelewicze, leżącej w sąsiedniej gminie Repki. Zadanie zostanie sfinansowane ze źródeł zewnętrznych.

Przy hydroforni w Korczewie takiej stacji nie mamy, a normy jakości wody cały czas są podnoszone. Według obowiązującej ustawy, na chwilę obecną jesteśmy na pograniczu pod względem zawartości różnych związków w wodzie. Dlatego też ta stacja uzdatniania wody jest u nas niezbędna do tego, żeby mieszkańcy mogli spożywać czystą, dobrą wodę z naszego ujęcia z Korczewa – wyjaśnia Sławomir Wasilczuk, wójt gminy Korczew.

Inwestycja za niebagatelną kwotę, wynoszącą ok. 2 mln 300 tys. zł zostanie sfinansowana dzięki wysokim dotacjom, które samorządowi udało się pozyskać z dwóch różnych źródeł.

Otrzymaliśmy dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego w wysokości 60 procent. To jest ponad 1 mln 200 tys. zł. Jeśli chodzi o pozostałą część, to chcemy to spiąć w ramach tarczy rozwoju lokalnego, czyli pieniędzmi od pana premiera, od którego otrzymaliśmy ostatnio na ten cel 1 mln zł – informuje Sławomir Wasilczuk.

Obecnie gmina przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wykonawstwo. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2021 roku. 

Siedlce: Maturalny maraton rozpoczęty