Posprzątaj las, zasadź drzewo – trwa Tydzień dla Sekuły

i

Autor: fot. Monika Półbratek W akcję sadzenia lasu lub jego sprzątania mogą się włączać wszyscy chętni

Nadleśnictwo Siedlce

Posprzątaj las, zasadź drzewo – trwa Tydzień dla Sekuły [FOTO, AUDIO]

2023-03-28 18:44

Coraz więcej drzew i coraz mniej śmieci – w Siedlcach trwa Tydzień dla Sekuły. To inicjatywa ekologiczna, którą już od kilku lat organizuje Nadleśnictwo Siedlce. W jej ramach każdy chętny mieszkaniec Siedlec i regionu może przyłączyć się do sadzenia drzew, porządkowania pasów przeciwpożarowych lub sprzątania śmieci na terenach leśnych. Akcja potrwa do końca marca.

POSŁUCHAJ więcej o akcji Tydzień dla Sekuły w Nadleśnictwie Siedlce:

Sekuła to największy kompleks leśny położony na terenie Siedlec, z którego wiele osób chętnie korzysta. Są to zarówno sportowcy, jak i rodziny z dziećmi czy miłośnicy leśnych spacerów. Nadleśnictwo Siedlce już po raz kolejny zorganizowało więc akcję „Tydzień dla Sekuły”, licząc na to, że osoby te zechcą włączyć się w działania, które podniosą walory przyrodnicze i estetyczne tego miejsca oraz poprawią bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

W tym roku zaczynamy znacznie wcześniej niż w roku ubiegłym, bo pogoda pozwala już na prace takie jak sprzątanie i sadzenie. Rok temu sadziliśmy drzewa dopiero pod koniec kwietnia. Teraz nie ma śniegu i ziemia nie jest zamarznięta, więc można sadzić. Staramy się przy tym wykorzystać zapasy wilgoci w glebie, żeby drzewka zostały posadzone przed okresem wiosennej suszy, który w naszym klimacie często się pojawia. Na Sekule sadzimy sosny i brzozy, natomiast na terenie całego Nadleśnictwa Siedlce jeszcze dęby, klony, jawory i lipy. Co roku sadzimy ok. 50-60 hektarów lasów. To są prace odnowieniowe, na terenach po drzewostanach, które zostały wcześniej wycięte – informuje nadleśniczy Jerzy Osiak.

Dziś (28 marca) odbyła się oficjalna inauguracja rozpoczętej wczoraj akcji „Tydzień dla Sekuły”. Wziął w niej udział m.in. prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, który – jak co roku – pomógł w sadzeniu nowych drzew. Podkreślał, że zachęca do takiej pomocy także innych mieszkańców miasta.

W „Tygodniu dla Sekuły” leśnicy proponują takie aktywności jak:

  • sadzenie drzew,
  • sprzątnie śmieci,
  • porządkowanie pasów przeciwpożarowych.

Zapewniają niezbędny sprzęt taki jak:

  • worki,
  • szpadle,
  • rękawice,
  • sadzonki itp.

Każdy chętny do wzięcia udziału w tej inicjatywie, może zgłaszać się do Leśniczówki Sekuła przy ul. Jagodowej w godz. od 9:00 do 10:00. Akcja potrwa do piątku 31 marca włącznie.

Sonda
Czy brałeś(aś) kiedykolwiek udział w jakiejś akcji sadzenia drzew?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE