Ponad 700 tys. zł dotacji na inwestycje w sołectwach powiatów siedleckiego i łosickiego

2021-06-10 9:01 Monika Półbratek
Władze gminy Siedlce podczas podpisywania umów z przedstawicielami samorządu województwa mazowieckiego
Autor: Monika Półbratek Władze gminy Siedlce podczas podpisywania umów z przedstawicielami samorządu województwa mazowieckiego

Siedemdziesiąt trzy różne obiekty rekreacyjne, sportowe, drogowe i obiekty użyteczności publicznej zostaną wybudowane lub zmodernizowane w szesnastu gminach na terenie powiatów siedleckiego i łosickiego. Lokalne samorządy podpisały wczoraj po południu (9 czerwca) umowy na wykonanie zadań z dotacją od samorządu województwa w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw.

Chcemy wspierać mieszkańców sołectw i pomagać im w realizacji ich pomysłów. To oni wiedzą najlepiej, czego potrzebują w swoich miejscowościach. Dla jednych ważny będzie nowy plac zabaw, dla innych dodatkowe zajęcia dla dzieci czy wymiana oświetlenia ulic. I choć granty nie są wysokie, często są jedyną szansą na realizację inwestycji – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Dzięki otrzymanym dotacjom, zostaną wykonane np. wiaty przystankowe, oświetlenie uliczne, powstaną nowe place zabaw lub zmodernizowane zostaną świetlice w dziesięciu gminach powiatu siedleckiego. Maksymalne wsparcie na 1 projekt wynosiło 10 tys. zł. W ośmiu miejscowościach gminy Siedlce wybudowane będą place zabaw dla dzieci lub nowe chodniki.

Do tych sum gmina dokłada jeszcze minimum 50 procent, ale my jesteśmy hojni, zawsze dokładamy więcej i budujemy wszystko dla naszego gminnego społeczeństwa. Ale i z tych chodników czy ścieżek rowerowych korzystają też mieszkańcy miasta Siedlce. W związku z tym jestem zadowolony, bo będę miał dużo pracy – to trzeba wszystko zebrać, rozliczyć do grudnia 2021 roku (…) Z tych pieniędzy wszyscy coś dostaną, z tego względu że wójt gminy Siedlce prowadzi zrównoważony rozwój całej gminy. Dlatego skorzystają wszyscy, od dzieci najmniejszych, które będą się bawić na tych placach zabaw, poprzez starszych i seniorów, którzy mogą chodzić z kijkami po nowych chodnikach (...) – podkreśla wójt Henryk Brodowski.

W gminie Zbuczyn, na terenie powiatu siedleckiego, zostanie zrealizowanych aż 12 zadań, każde z maksymalną dotacją wynoszącą 10 tys. zł.

Będą to zróżnicowane inwestycje. Budowa oświetlenia drogowego, zagospodarowanie placów przy świetlicach centrów miejscowości. Są to pieniądze, które w połączeniu chociażby ze środkami z funduszu sołeckiego, stanowią już realną pomoc dla tych sołectw – mówi Dariusz Cegiełkowski, zastępca wójta gminy Zbuczyn.

W powiatach siedleckim i łosickim dofinansowanie otrzymały łącznie  73 inicjatywy sołeckie z 16 gmin: Huszlew, Korczew, Kotuń, Łosice, Mokobody, Olszanka, Paprotnia, Platerów, Sarnaki, Siedlce, Skórzec, Stara Kornica, Suchożebry, Wiśniew, Wodynie i Zbuczyn. W sołectwach całego województwa w ramach MIAS-u zostanie zrealizowanych w tym roku 1276 inwestycji.

Przedstawiciele samorządów z terenu powiatów siedleckiego i łosickiego
Autor: Monika Półbratek Przedstawiciele samorządów z terenu powiatów siedleckiego i łosickiego
ZOBACZ FILM: "Motocykle i Siedlce" - pierwsza wystawa motoryzacyjna w mieście