Policjanci karzą za cofnięte liczniki. Tylko w styczniu złapali kilku nieuczciwych kierowców

2020-02-19 17:33
Policja radiowóz Siedlce
Autor: Monika Półbratek Podczas kontroli każdego pojazdu policjanci sprawdzają teraz także stan licznika

Po Nowym Roku zmieniły się przepisy Kontroli Ruchu Drogowego. Obecnie, podczas rutynowej kontroli zatrzymywanych aut, mundurowi obligatoryjnie muszą sprawdzić ich stan licznika. A ten nie zawsze okazuje się być taki, jaki powinien. Jeszcze w styczniu w Siedlcach policjanci zatrzymali kilku właścicieli aut, przy liczniku których ktoś manipulował.

– Na naszym terenie mamy już kilka takich spraw. I rzeczywiście, jeśli chodzi o te liczniki, może nie padają tu jakieś rekordy, no ale na przykład w kilkunastoletnim samochodzie licznik był przekręcony o ponad 20 tys. km – mówi komisarz Agnieszka Świerczewska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Nieuczciwi kierowcy muszą liczyć się z konsekwencjami. Zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

W każdym takim przypadku policjanci zatrzymują dowód rejestracyjny auta, wykonuje się oględziny takiego pojazdu i cały zebrany materiał dowodowy przesyłany jest do Prokuratury Rejonowej w Siedlcach. Dlatego że są to postępowania prowadzone w formie śledztwa, także każde postępowanie będzie postępowaniem prokuratorskim. Trudno jest powiedzieć, ile takich spraw będzie w skali roku, ale w styczniu było kilka takich przypadków – dodaje Agnieszka Świerczewska.


Ten, kto dokonuje zmiany w stanie licznika, może podlegać karze nawet do 5 lat więzienia. Co więcej, ukarana będzie także osoba, która zleca taką czynność. Grozi jej za to grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Stan licznika swojego auta możecie sprawdzić bezpłatnie na stronie https://historiapojazdu.gov.pl. By to zrobić, trzeba mieć swój Profil Zaufany i przygotować kilka danych: datę pierwszej rejestracji pojazdu, numer rejestracyjny i numer VIN.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE