Podróż sentymentalna po Siedlcach sprzed lat dla fanów motoryzacji [WIDEO, FOTO]

2021-06-04 12:49 Monika Półbratek
wystawa motocyklowa
Autor: Monika Półbratek "Motocykle i Siedlce" to pierwsza z cyklu kilku motoryzacyjnych wystaw, które będzie można oglądać w placówce

Wystawa „Motocykle i Siedlce” w Muzeum Regionalnym jest dostępna od niedawna, ale od początku budzi w zwiedzających pozytywne emocje. Zaczęła powstawać, gdy w czasie lockdownu placówka przeniosła swoje działania do sieci. Inspiracją do jej stworzenia była entuzjastyczna reakcja internautów na post o historii GRYF-a, jednego z najstarszych klubów motocyklowych w kraju. Teraz ekspozycja o historii motoryzacji w mieście wywołuje lawinę wspomnień u turystów. W przyszłości powstaną jej kolejne części.

Tej wystawie towarzyszy taka pozytywna atmosfera, która przyciąga bardzo ciepłych ludzi, pasjonatów motoryzacji. Gdy powstawała, publikowaliśmy o niej posty na Facebooku. Wielu ludzi, widząc, że powstaje wystawa motoryzacyjna, zgłaszało się do nas, wykonywało telefony. Proponowali, że wypożyczą motocykle, różne zabytki, fotografie archiwalne. Ale kolejne refleksje pojawiły się, gdy wystawa już powstała. Podchodzili do nas ludzie, przypominali sobie, że ich dziadek miał jedynego w okolicy Junaka czy kogoś babcia woziła do szkoły WFM-ką. Jeden zwiedzający opowiadał mi, że będąc małym chłopcem, chyba pięcio- lub sześcioletnim, wybrał się do Siedlec na zawody żużlowe. Bardzo mu się podobało, ale wrócił do domu cały opylony żużlem, przypominał wręcz górnika. Dostał ostrą reprymendę od mamy, ale do tej pory, gdy wspomina to wydarzenie, uśmiecha się... – opowiada Mariusz Krasuski, komisarz wystawy.

Zebranie takich właśnie opowieści pozwoli muzealnikom rozwinąć ekspozycję w przyszłości, tzn. stworzyć jej kolejne części, które w sumie utworzą cały cykl wystaw. Liczne eksponaty, które można obecnie oglądać, zostały zresztą wypożyczone nie tylko z innych placówek muzealnych, ale także od zainteresowanych motoryzacją mieszkańców regionu oraz od lokalnych kolekcjonerów.

Wystawa to jest przekrój motoryzacyjny w naszym rejonie. I to jest tak naprawdę pokazanie miastu, światu, że tutaj były bardzo bogate tradycje motoryzacyjne od lat 30. XX wieku – mówi z dumą Karol Rosa, przedstawiciel siedleckiego oddziału GRYF MC Poland.

Kolejne wystawy, które rozwiną temat historii motoryzacji w mieście i okolicy, są planowane na następne lata. Prawdopodobnie powstanie także publikacja poświęcona historii motoryzacji w Siedlcach i okolicy. Pierwsza ekspozycja cyklu jest dość obszerna i obejmuje cztery różne obszary tematyczne:

Najstarsza część nawiązuje do pierwszego wyścigu w historii Królestwa Polskiego w 1905 roku, który odbył się na trasie Warszawa-Siedlce-Warszawa. Druga część – to jest okres dwudziestolecia międzywojennego, kiedy powstał jeden z najstarszych klubów motocyklowych w naszym kraju – GRYF MC Polska – 1930 rok. Trzecia część to są czasy, kiedy na terenie dzisiejszej Galerii Siedlce – wtedy jeszcze stadionie miejskim – ścigali się najlepsi żużlowcy w naszym kraju, a w Siedlcach funkcjonował Klub „Kolejarz”. To były lata 50. XX wieku. Czwarta część obejmuje natomiast czas, kiedy jeden z najstarszych klubów motoryzacyjnych w naszym kraju się reaktywował – 2001 rok. I to jest ten ostatni obszar – wyjaśnia Krzysztof Chaberski, wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Pierwszą z cyklu ekspozycji, dotyczących historii motoryzacji w mieście i regionie, będzie można oglądać w muzeum do 10 października 2021 roku. Jak wygląda część eksponatów, można zobaczyć na naszych zdjęciach i filmie z oficjalnego otwarcia wystawy (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

ZOBACZ FILM: "Motocykle i Siedlce" - pierwsza wystawa motoryzacyjna w mieście