Podczas kontroli policjanci sprawdzają stan licznika pojazdu. Czy zdaniem siedlczan jest to potrzebne?

2020-02-19 17:34
Samochód liczniki
Autor: Monika Półbratek Od stycznia policjanci podczas każdej kontroli sprawdzają stan licznika pojazdu

Od stycznia zmieniły się niektóre przepisy prawa w zakresie kontroli Ruchu Drogowego. Postanowiliśmy sprawdzić, jak ustosunkowują się do nich siedleccy kierowcy. Teraz, podczas rutynowej kontroli samochodu, mundurowi muszą sprawdzić stan licznika pojazdu. Co myślą na temat takich działań policji, zapytaliśmy mieszkańców Siedlec.

– Powiem tak. Może i dobrze, że policja to sprawdza, ale mają co innego do roboty niż sprawdzanie liczników...

– A co to zmieni? To nic nie zmieni tak naprawdę… Jakby stan techniczny jeszcze badali, to może i tak, ale kontrole by się wydłużyły, więc to bez sensu. A co biedny kierowca jest winny, że ktoś, trzeci właściciel wstecz, zmienił stan licznika…?

– Oczywiście, że dobrze, że to robią. Uważam, że to jest jak najbardziej słuszne. Kupując samochód, nie oszukujmy się, większość ludzi kupuje z rynku wtórnego. I też (…) nie wiadomo w jakim on jest stanie… Bywa tak, że człowiek kupi i po dwóch tygodniach auto nadaje się do gruntownego remontu lub na szrot. Także bardzo dobrze, że sprawdzają.


– Moim zdaniem to jest bardzo na plus zmiana, ponieważ zdarzają się takie przypadki, że ktoś kupuje na jakimś serwisie czy w komisie auto, które ma 250 tys. przebiegu, a okazuje się, że ma przejechane 500 tys. Potem wszystko się psuje i są dodatkowe wydatki. Może teraz będzie mniej takich oszustw.


– Oczywiście, bardzo dobrze! Przecież nie można oszukiwać, nie? Przecież jak mi ktoś cofnie licznik o 100 tysięcy, później powie, że ma mniej, to przecież jak ja kupię auto, to będę w plecy. No po co? Bardzo dobrze, że takie prawo zostało wprowadzone.


– mówią siedlczanie.

Choć zdania są podzielone, większość osób uważa ostatnie zmiany w przepisach Ruchu Drogowego za potrzebne i praktyczne. Warto dodać, że wszystkie dane, które podczas kontroli uzyskują policjanci, trafiają niezwłocznie do systemu CEPiK.

Jeżeli posiadacie Profil Zaufany, na stronie https://historiapojazdu.gov.pl możecie zawsze bezpłatnie sprawdzić stan licznika swojego auta. Warto to zrobić także przed ewentualnym odkupieniem od kogoś samochodu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE