Po Siedlcach pieszo, rowerem i z przewodnikiem – ruszają wakacyjne wycieczki PTTK [AUDIO]

2020-06-12 13:11
Centrum Informacji Turystycznej w Siedlcach
Autor: Monika Półbratek Centrum Informacji Turystycznej w Siedlcach

Już od niedzieli, 14 czerwca, mieszkańcy Siedlec i okolic oraz zainteresowani turyści będą mogli brać udział w bezpłatnych wycieczkach po mieście z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. W lipcu wystartuje także cykl kierowany do obcokrajowców, ze zwiedzaniem w języku angielskim, pt. „Niedziela z Przewodnikiem” („Sunday with the tourist guide”). Jak co roku odbędzie się też kilka wycieczek rowerowych po regionie.

Wszystkie zaplanowane wyprawy, zarówno piesze po Siedlcach, jak i rowerowe po okolicach miasta, organizują grupy przewodników z siedleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pierwsza piesza wycieczka, pt. „Śladami Anny Kahan i innych siedleckich Żydów”, odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 14 czerwca.

– To jest wycieczka, która będzie prowadziła śladami, miejscami, w których żyła w Siedlcach społeczność żydowska, bardzo liczna przed II Wojną Światową. Stanowiła ponad połowę mieszkańców miasta. W szczegółach oczywiście wszystko będziemy Państwu opowiadali na tej wycieczce. Oprowadzała będzie bardzo doświadczona pani przewodnik (…) pani Grażyna Wolińska. Opowie Państwu o tej siedleckiej społeczności żydowskiej nie tylko ogólnie, ale również z perspektywy osób, które mieszkały tutaj w mieście i zostawiły po sobie jakiś ślad. Chociażby w postaci pamiętników, dzienników, które pisały, żyjąc i mieszkając tutaj w Siedlcach, lub w formie wspomnień, które napisały już po opuszczeniu miasta, po wyprowadzeniu się stąd. I jednym z takich dzienników jest właśnie dziennik Anny Kahan, małej 14-letniej dziewczynki, która w czasie I Wojny Światowej mieszkała w Siedlcach i zaczęła ten dziennik pisać w roku 1914, prowadziła go przez około dwa lata i przez ten okres możemy śledzić, jak wyglądało życie w Siedlcach, które było dosyć trudne w tamtym okresie – mówi Natalia Zyśk, przewodnik PTTK z Siedlec.

Wycieczki PTTK po Siedlcach
Autor: Przewodnicy Siedleccy PTTK Oba cykle bezpłatnych wycieczek PTTK po Siedlcach

Każda z wycieczek pieszych wyrusza w niedzielę spod Centrum Informacji Turystycznej na ul. Pułaskiego. Te z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie” - o godz. 16.00, a te z cyklu „Niedziela z Przewodnikiem”, które wystartują 5 lipca – o godz. 11.30. Dokładne daty i inne informacje znajdziecie na stronie Przewodnicy Siedleccy w portalu społecznościowym.

Wycieczki rowerowe po Siedlcach odbywać się będą również w niedziele, w terminach 12 i 26 lipca oraz 9 sierpnia. Startują ok. godz. 10.00 spod siedziby PTTK w Siedlcach na ul. Rynkowej. Więcej szczegółów na stronie Siedlecki Klub turystyki Rowerowej „Doktorek”.

Więcej o wszystkich cyklach i o każdej z zaplanowanych wycieczek usłyszycie także w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

Posłuchaj o wszystkich cyklach bezpłatnych wycieczek wakacyjnych siedleckiego oddziału PTTK na lato 2020. Mówi Natalia Zyśk
Rozmawiamy z rekordzistą Guinnessa w trialu rowerowym