Pandemia w Siedlcach słabnie. Mniej chorych na COVID-19 w szpitalach

2021-04-15 12:23 Monika Półbratek
Siedleckie szpitale, m. in. Szpital Tymczasowy, ponownie dysponuje wolnymi łóżkami dla pacjentów chorych na COVID-19
Autor: Monika Półbratek Siedleckie szpitale, m. in. Szpital Tymczasowy, ponownie dysponuje wolnymi łóżkami dla pacjentów chorych na COVID-19

Siedleckie szpitale przez dłuższy czas były przepełnione, ale ostatnio zmalała tam liczba pacjentów covidowych. Każda z placówek dysponuje już wolnymi łóżkami, także lokalny Szpital Tymczasowy. W ostatnich dniach średnia liczba chorych, którzy byli przyjmowani do Szpitala Miejskiego w Siedlcach, także była mniejsza niż w poprzednich tygodniach.

Dzisiaj akurat mamy trochę więcej pacjentów przyjętych niż wypisanych, ale ta tendencja w zakresie szczytu fali zachorowań na pewno jest już za nami. Niemniej jednak, pewne stany liczbowe przyjmowanych pacjentów pewnie przez jakiś czas będą się jeszcze utrzymywać na poziomie w miarę wysokim, dlatego że prawdopodobnie pacjenci, którzy dzisiaj są leczeni w trybie ambulatoryjnym, będą potrzebowali pomocy. Niestety, sposoby leczenia farmakologicznego i bez wsparcia chociażby wysokoprzepływowego podawania tlenu, nie wystarczają. W związku z tym, na pewno jeszcze przez jakiś czas będziemy obserwowali wysoki poziom przyjęć. Ale nie wygląda to już tak, jak było poprzednio, że były osoby oczekujące na zwolnienie się łóżka, celem przyjęcia. Teraz w miarę płynnie się to odbywa – mówi Mirosław Leśkowicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach.

Dziś rano (15 kwietnia) w lecznicy znajdowało się kilka wolnych łóżek. Przypomnę, że wcześniej, przez wiele tygodni szpital był przepełniony, a nowi pacjenci byli przyjmowani tylko na miejsce osób zmarłych i wypisanych ozdrowieńców. Podobna sytuacja miała miejsce w Szpitalu Tymczasowym, w którym w tym tygodniu liczba pacjentów dość znacznie zmalała.

– Szpital Tymczasowy dysponuje obecnie liczbą 100 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19. Dziś rano przebywało w nim ok. 80 osób. Ostatnio nie byli już do nas przywożeni nowi pacjenci z Warszawy – informuje Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, przy którym funkcjonuje Szpital Tymczasowy.

Spadek liczby pacjentów covidowych nie oznacza jednak, że zagrożenie minęło. Liczba chorych odbywających leczenie w Siedlcach, wciąż jest bardzo wysoka, i wielu z nich jest w stanie ciężkim lub średnio ciężkim.

Dziś rano w Szpitalu Miejskim przebywały 164 osoby z COVID-19. Przyjęto 14 pacjentów, a wypisano sześcioro ozdrowieńców. Zanotowano także jeden zgon. Pod respiratorem leży tam obecnie dziewięć osób, a z tlenoterapii korzystają 94. W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim łączna liczba pacjentów covidowych wynosiła rano 95 (z czego 81 w Szpitalu Tymczasowym). W ciągu ostatniej doby zmarła jedna osoba i wypisano 10 ozdrowieńców. Podłączonych do respiratora lub tlenu jest tam łącznie 22 pacjentów.

ZOBACZ FILM: 18. Dywizja Zmechanizowana rośnie w siłę