Ostatnie szlify w siedleckim parku. Podglądamy jak wygląda

i

Autor: fot. Monika Półbratek Park ma zostać otwarty pod koniec maja

Remont parku na finiszu

Ostatnie szlify w siedleckim parku. Podglądamy jak wygląda [FOTO GALERIA]

2023-03-29 16:17

Powoli dobiega końca remont (rewaloryzacja) parku miejskiego w Siedlcach. Jak zapewniają pracownicy siedleckiego magistratu, roboty rewitalizacyjne postępują i Aleksandrię będzie można odwiedzić już pod koniec maja 2023 roku. Oficjalne otwarcie parku, połączone z obchodami Dni Siedlec, odbędzie się 24 czerwca. Sprawdziliśmy, co jeszcze zostało do zrobienia w Aleksandrii i jak park wygląda obecnie.

Na 24 czerwca jest przewidziane uroczyste otwarcie parku. Będzie to impreza pt. „Piknik u Księżnej Aleksandry”, czyli wydarzenie artystyczno-kulturalne i oficjalne. Natomiast zgodnie z umowami, które podpisujemy z wykonawcami, będziemy się starali już z końcem maja ten park udostępnić, otworzyć. Liczę na to, że będzie gotowy. Oczywiście zawsze można zakładać jakieś anomalie pogodowe itp., ale nie zakładamy tego. Wygląda na to, że wykonawca będzie w stanie wywiązać się z terminu – mówi Dariusz Godlewski, Naczelnik Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miasta Siedlce.

Tymczasem w parku postępują bardzo różne prace rewitalizacyjne, prowadzone w tym samym czasie. Obecnie realizowane roboty to m.in. budowa nowych ścieżek:

Najszerszy zakres robót obejmuje nowe alejki. Sama technologia ich ułożenia z płyt, z granitu, z dwóch rodzajów kostki – powoduje, że to się posuwa powoli. Większość alejek poza tą główną i tymi dookoła, tzn. od bramy przy ul. Konarskiego, będzie alejkami szutrowymi. Transport tego szutru i sam materiał trudno było zorganizować, ale alejki w miarę szybko zostaną wykonane. Cieszymy się na razie, że pogoda nam sprzyja, bo to ważna rzecz. Nawet nie chodzi tu o mróz, tylko o to, żeby ziemia nie była mokra – podkreśla Naczelnik. Ale prowadzonych prac jest więcej:

– Po wielu perturbacjach związanych z przetargami, ruszyła już też budowa ogrodzenia od strony ulicy Prusa. Przystąpiliśmy do prac i na razie nie mamy żadnych sygnałów od wykonawców, że termin miałby zostać przesunięty – dodaje Andrzej Sitnik, prezydent Siedlec.

Trwa również renowacja zabytkowego mostka i nowego placu zabaw, czyli tzw. ogródka jordanowskiego. Zbudowana zostanie także altana ogrodowa, w której będą się odbywać imprezy takie jak koncerty, a w jej okolicy zamontowany zostanie monitoring i nagłośnienie. Jak deklarują pracownicy siedleckiego magistratu, widać już postępy w budowie wspomnianych obiektów:

Postawienie altany wykonawca deklaruje już po wykonaniu nawierzchni placu wokół niej. To będzie dość szybko wykonane, bo konstrukcja jest już gotowa, chodzi tylko o jej złożenie. Mostek jest w trakcie realizacji, więc nie wygląda na to, by miało się to jakoś opóźnić. Jeżeli chodzi o budynek ogródka jordanowskiego, to trwają prace wykończeniowe wewnątrz. Na zewnątrz zostały do wykonania tylko drobne rzeczy, typu podbitka czy chodniczki dookoła. Nie widzę tu żadnych zagrożeń – dodaje Dariusz Godlewski.

Warto dodać, że w projekcie rewaloryzacji siedleckiego parku miejskiego zostały uwzględnione także obiekty małej architektury, np. fontanny czy ławeczka Aleksandry Ogińskiej. Wykonane zostaną też liczne nasadzenia, a lokalne organizacje ekologiczne pomogą w odpowiednim oznaczeniu znajdujących się w parku zabytków przyrody.

Władze miasta podpisują już także umowy z lokalnymi ośrodkami kultury, które zadbają o organizację imprez (koncertów, wystaw, wycieczek, przedstawień teatralnych, spotkań autorskich itp.) na terenie parku. Pierwsze takie umowy zostały podpisane 22 marca z Muzeum Regionalnym w Siedlcach i siedleckim oddziałem PTTK. Kolejne zostaną podpisane w najbliższy piątek, 31 marca, z Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach i Stowarzyszeniem Organowym. Za organizację imprez będą odpowiedzialne także inne instytucje, np. Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, siedleckie Centrum Kultury i Sztuki i Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach.

Na rewaloryzację parku miejskiego miasto Siedlce pozyskało dotację unijną w wysokości ok. 8,5 mln zł. Całkowity koszt inwestycji na początku 2021 roku był szacowany na ponad 13 mln zł, ale ze względu na inflację, najprawdopodobniej będzie znacznie wyższy. Ostatnio, decyzją sejmiku województwa mazowieckiego, w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” Siedlcom przyznano dodatkowe 2 mln zł na prace rewitalizacyjne w parku Aleksandria.

Sonda
Odwiedzisz siedlecki park miejski po zakończeniu prac renowacyjnych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE