O trudnych historiach Polaków ratujących Żydów w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

i

Autor: fot. Muzeum Regionalne w Siedlcach

Spotkanie w muzeum

O trudnych historiach Polaków ratujących Żydów w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

2023-03-29 12:01

Na wykład Piotra Antoniego Czyża, poświęcony Polakom ratującym Żydów, zaprasza w piątek 31 marca o godz. 18.00 Muzeum Regionalne w Siedlcach. Podczas wykładu prelegent przedstawi trudne i skomplikowane historie wielu Polaków, którzy narażali życie ratując swoich sąsiadów pochodzenia żydowskiego. Na wydarzenie wstęp wolny.

Piotr Antoni Czyż jest autorem ponad 200 publikacji: książek, rozdziałów, artykułów, w tym edycji źródłowych pamiętników dotyczących XIX w., m.in. Ludwiki Kozietulskiej oraz Anny z Zamoyskich Czartoryskiej. Jest członkiem zarządu PTTK Oddział „Podlasie” w Siedlcach, koła PTTK im. Józefa Mikulskiego, Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oddział w Siedlcach i członkiem Instytutu Bronisława Szlubowskiego w Radzyniu Podlaskim oddział Towarzystwa Nauki i Kultury „Libra” w Lublinie. Interesuje się regionalną i ogólnopolską historią wieku XIX i XX do 1945 r., historią kościoła i ziemiaństwa oraz turystyką i rekreacją powiązaną z fotografią.

W piątek, 31 marca o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach będzie można posłuchać wykładu Piotra Czyża pt. „Polacy ratujący Żydów – trudne historie”. Na wydarzenie wstęp wolny.

Notka biograficzna autora:

Piotr Antoni Czyż to historyk, archiwista, muzealnik. Urodził się w 1985 r. we Włodawie. W 2004 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie, a w latach 2004-2009 na ówczesnej Akademii Podlaskiej w Siedlcach studiował historię: specjalność archiwistyka i zarządzanie dokumentacją współczesną. Studia doktoranckie w dziedzinie historii realizował na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach w latach 2016-2022. Od 2010 r. zawodowo jest związany z muzealnictwem i archiwistyką. Pracował w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie, w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie – oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach, w Instytucie Pamięci Narodowej oddział w Lublinie oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.

Sonda
Byłeś/-aśkiedyś w Muzeum Auschwitz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE