O historii miasta i siedleckich artystach w Muzeum Regionalnym – promocja książki Agnieszki Pasztor

i

Autor: fot. Muzeum Regionalne w Siedlcach

Spotkanie w muzeum

O historii miasta i siedleckich artystach w Muzeum Regionalnym – promocja książki Agnieszki Pasztor

2023-03-21 12:55

Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza na promocję książki Agnieszki Pasztor pt. „Znani artyści Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach”. Spotkanie autorskie odbędzie się w najbliższy piątek, 24 marca o godz. 18.00 w siedzibie siedleckiego muzeum. Wstęp wolny!

Książka Agnieszki Pasztor pt. „Znani artyści Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach” przypomina fenomen założonej przez siostry Irenę i Joannę Karpińskie Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach. Jedyna tego typu szkoła w Polsce, choć istniała tylko trzy lata, to pozwoliła odkryć talent rozpoznawalnym w świecie sztuki artystom powojennej Polski: prof. Jerzemu Tchórzewskiemu i Zbigniewowi Tymoszewskiemu, którzy uczyli się tam m.in. u Henryka Albina Tomaszewskiego – siedlczanina, twórcy nowoczesnego szkła artystycznego. Publikacja jest opowieścią o miłości artystów do ludzi i sztuki, a także o odważnym sięganiu po marzenia w niespokojnych latach obu wojen. Wydawnictwo wzbogacają reprodukcje prac artystów i archiwalne zdjęcia.

Dzięki siostrom Irenie i Joannie Karpińskim, zostały zapoczątkowane w Siedlcach tradycje kształcenia artystycznego, które trwają po dzień dzisiejszy. Warto dodać, że już tylko do 2 kwietnia czynna będzie wystawa „Wykorzystana szansa. Jerzy Tchórzewski, Henryk Albin Tomaszewski oraz Miejska Szkoła Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach”, która łączy się tematycznie z książką. Przy okazji spotkania autorskiego, Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza również na dwa ostatnie niedzielne kuratorskie oprowadzania po wystawie, które odbędą się 26 marca i 2 kwietnia o godz. 11.00.

Promocja książki Agnieszki Pasztor pt. „Znani artyści Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach” odbędzie się w piątek, 24 marca o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. Na wydarzenie wstęp wolny!

O historii miasta i siedleckich artystach w Muzeum Regionalnym – promocja książki Agnieszki Pasztor

i

Autor: fot. Muzeum Regionalne w Siedlcach
Sonda
Czy lubisz czytać książki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE