Nocne obserwacje nieba w Starym Krzesku [AUDIO, WIDEO, FOTO]

2020-07-30 14:40 Joanna Soćko
obserwacje_krzesk
Autor: Joanna Soćko

Jowisz, Saturn i Księżyc, który zmierza do pełni. Na nocnym lipcowym niebie można podziwiać wyjątkowy spektakl. Konfiguracja planet sprzyja miłośnikom astronomii. Wczoraj w Starym Krzesku (gm. Zbuczyn) zorganizowano wspólne obserwacje.

Przed obserwacją – edukacja. Uczestnicy mogli posłuchać ciekawej prezentacji o pochodzącym z Tchórzewa i związanym z naszym regionem prof. Franciszku Zdanowskim. O wybitnym fizyku opowiedziała Kinga Zdanowska, uczennica I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach i krewna uczonego. Potem Sławomir Miernicki, prezes Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wspólnie ze słuchaczami zastanawiał się, ile prawdy jest w hipotezie, że pełnia Księżyca ma wpływ na liczbę porodów.

Pogoda była łaskawa dla pasjonatów astronomicznych seansów. Na prawie bezchmurnym niebie można było obserwować ciekawe zjawiska. Chętnych nie brakowało. - Mogliśmy oglądać Księżyc, który zmierza do pełni, a także dwie największe planety w Układzie Słonecznym, czyli Jowisz i Saturn. W tym momencie Jowisz na swojej orbicie tak jakby dogania Saturna – mówi Sławomir Miernicki z Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Do dyspozycji uczestników nocnej obserwacji był nowoczesny sprzęt. Miłośnicy kosmosu byli w siódmym niebie. - Obserwacje prowadzimy z użyciem teleskopu zwierciadlanego, systemu Newtona. Daje on powiększenie do 120–140 razy. Dzięki niemu możemy zobaczyć detale na tarczy Jowisza a także pierścienie Saturna.

Posłuchaj, co udało się zaobserwować:

Obserwacje nieba zorganizowali: Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie. Spotkanie odbyło się na terenie jego filii w Starym Krzesku. Jak zapowiedział dyrektor GOK-u Krzysztof Boruta - w planach są kolejne.

Obserwacje nieba w Starym Krzesku