Nie dokarmiajcie ptaków! Porady ekologów w Siedlcach mogą zaskoczyć!

2020-02-03 9:15
Sikorka
Autor: Canva.com

Zima to okres, gdy zwierzęta potrzebują pomocy człowieka, by przetrwać. Szczególnie w trudnej sytuacji znajdują się ptaki i małe ssaki zamieszkujące miasta. Śnieg pokrywający ulice i drzewa odcina je od naturalnego źródła pokarmu. W 2020 roku mrozy nie nadeszły. Czy oznacza to, że dokarmianie ptaków nie jest konieczne? Dowiedzcie się więcej na ESKA.pl Siedlce!

Zdaniem siedleckich ekologów nie ma potrzeby pomagania ptakom, bo te bez problemu mogą korzystać z darów natury. Do karmników przylatują pojedyncze sztuki - zauważa biolog Ireneusz Kaługa. "Sikory przylatują sporadycznie, bardzo rzadko przylatują tez Mazurki. Wróble też pojedyncze osobniki. Jeśli nie wykazują specjalnego zainteresowania, to nie ma powodu aby uzupełniać karmniki." Dokarmianie ptaków może w tym przypadku spowodować pewien problem.

Dokarmianie ptaków zimą - czy może być dla nich niebezpieczne?

Przy karmnikach ptaki mogą paść ofiara ptaków drapieżnych takich jak Krogulec. W Siedlcach już do takich sytuacji dochodziło. Brak zimy może w jeszcze inny sposób zagrażać ptakom. Niektórym gatunkom może zaburzyć zachowania lęgowe.