Nastoletni wynalazca z Siedlec z pierwszymi sukcesami [AUDIO]

2021-06-08 14:04 Monika Półbratek
Jakub Rozbicki
Autor: Monika Półbratek Jakub Rozbicki

Jest młodym wynalazcą, który stale rozwija swoją pasję i zdobywa nowe osiągnięcia. Jego projekty zyskały już uznanie w kraju. Jakub Rozbicki, uczeń siedleckiego „Elektryka”, przez dwa lata z rzędu zwyciężał w konkursie „Młody Innowator Mazowsza”. W tym roku zdobył pierwsze miejsce także w edycji ogólnopolskiej. Inspiracji do stworzenia projektu, pt. „SOS dla osób starszych”, dostarczyło mu samo życie.

– Jak sama nazwa wskazuje, moje urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla osób starszych oraz doświadczonych różnymi chorobami. Pomysł na projekt powstał dzięki mojej schorowanej babci. Urządzenie miało zmaksymalizować jej bezpieczeństwo i umożliwić reakcję rodziny na powstające zagrożenie. Ma za zadanie wezwanie pomocy, czyli na przykład kogoś bliskiego, w sytuacji zagrożenia. Urządzenie jest zamknięte w jednej obudowie, na froncie której zlokalizowany jest przycisk, służący do wzywania pomocy. Mogą być do niego dołączone także piloty zdalnego sterowania, wykonujące identyczną funkcję jak przycisk na obudowie. Każdy byłby w stanie obsłużyć to urządzenie i może być ono bardzo pomocne w sytuacji kryzysowej – opowiada Jakub Rozbicki.

Swój system zaprojektował i stworzył samodzielnie w ciągu ok. trzech miesięcy. Korzystał przy tym jednak z porad swojego nauczyciela prowadzącego, Włodzimierza Michalaka. Obecnie pracuje już nad nowymi wynalazkami, choć na razie nie chce zdradzać na ich temat żadnych szczegółów. Swoją pasję rozwija od dziecka. Już jako mały chłopczyk często pomagał w takich działaniach swojemu tacie. Jak dodaje, wygrana w konkursie motywuje go do dalszej pracy.

– Takie momenty nadają sens mojej pracy i dają mi siłę do dalszego rozwoju. Mam nadzieję, że będzie to także inspiracją dla innych uczniów, aby także realizowali swoje pomysły i startowali w tego typu konkursach.

POSŁUCHAJ wywiadu z młodym wynalazcą z Siedlec, Jakubem Rozbickim:
W tym roku w konkursie Młody Innowator nagrody zdobyło kilkoro uczniów siedleckiego Elektryka
Autor: fot. ZSP nr 1 w Siedlcach W tym roku w konkursie "Młody Innowator" nagrody zdobyło kilkoro uczniów siedleckiego "Elektryka"

Warto dodać, że w tym roku w konkursie „Młody Innowator” doceniono trzy projekty, zrealizowane przez pięcioro uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach. Oprócz Jakuba Rozbickiego, na konkursowym podium stanęli także Kinga Redesiuk i Dawid Koryciński, którzy stworzyli projekt „Dynamo rowerowe jako ładowarka do telefonu”, a także Bartosz Kusiński i Bartosz Krasnodębski za projekt „Automatyczne rolety”. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

ZOBACZ FILM: "Motocykle i Siedlce" - pierwsza wystawa motoryzacyjna w mieście