SOS Siedlce

i

Autor: fot. Joanna Soćko Od lewej: Tomasz Wrzosek, Krzysztof Kuć, Wioleta Wołos z Młodzieżowej Wspólnoty Wychowawczej SOS w Siedlcach

„Najważniejsze to być blisko”. Napisali tekst, który powinni przeczytać wychowawcy i rodzice [AUDIO]

2021-04-16 10:31

Z jednej strony pełen emocji, skrajnych uczuć a nierzadko rozczarowań i niezrozumienia świat nastolatków z drugiej rodzice i wychowawcy, którzy chcą pomóc ale nie wiedzą jak. Kilka cennych wskazówek i rad z życia wziętych można znaleźć w artykule, który napisali razem wychowawca i podopieczny Młodzieżowej Wspólnoty Wychowawczej SOS w Siedlcach.

To pierwszy artykuł, który napisali opiekun i wychowanek Młodzieżowej Wspólnoty Wychowawczej SOS w Siedlcach. Powstał z myślą o rodzicach czy wychowawcach nastolatków, którzy nie zawsze potrafią zrozumieć świat dorastających dzieci i dotrzeć do nich. Co ważne, swoje doświadczenia, opinie, wskazówki przelali na papier przedstawiciele jednej i drugiej strony. - Była wymiana doświadczeń, relacji ze strony osoby dorosłej i ze strony podopiecznego, którzy wspólnie pracowali nad tym tekstem, po to żeby w jak najpełniejszy sposób przedstawić obraz i potrzeby młodego człowieka - mówi Tomasz Wrzosek, zastępca dyrektora ds. młodzieży w programie SOS Wiosek Dziecięcych w Siedlcach.

W artykule nie ma gotowego przepisu na poprawienie relacji z nastolatkiem, ale jest kilka ważnych spostrzeżeń z codziennej pracy wychowawcy, które mogą pomóc odbudować więzi.  - Nie dawałam gotowej recepty dlatego, że takiej nie ma. Każda relacja, każde spotkanie z młodym człowiekiem jest wyjątkowe i jest inne, ważne jest to żeby ten młody dorosły poczuł się blisko, poczuł się dobrze w otoczeniu wychowawcy, opiekuna, swojego rodzica, który mu towarzyszy w odkrywaniu świata, gdzie wcale to nie jest takie proste, bo młody człowiek chce czuć mocno, intensywnie, chce ten świat eksplorować, przy tym chaosie może się też bardzo pogubić, wychowawca powinien być taką bazą, która da mu wyciszenie, spokój i miejsce do przemyślenia spraw czy poszukania rozwiązań na wyjście z problemów, które go czekają - tłumaczy Wioleta Wołos, wychowawca i współautor tekstu.

W tekście oprócz rad dorosłych, są też wskazówki od Krzysztofa – wychowanka Młodzieżowej Wspólnoty, który ma ważny cel. - Zwalczyć trochę przysłowie, że dzieci i ryby głosu nie mają, pomimo tego, że dorośli pewnie częściej mają racje, to może zdarzyć się, że racje ma też dziecko, a nawet jak jej nie ma, to jak się go wysłucha, to będzie wiadomo w czym jest problem w jego rozumowaniu i co wytłumaczyć – mówi Krzysztof Kuć.

Artykuł dostępny jest na stronie wioski sos.org.pl A cała rozmowa z autorami tekstu w materiale audio, który poniżej.

O odbudowywaniu więzi z nastolatkiem. POSŁUCHAJ:

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Kurs języka polskiego w siedleckim UPH