Miasto Siedlce zostało Polską Stolicą Recyklingu!

i

Autor: fot. Urząd Miasta Siedlce Konkursową statuetkę prezydent Siedlec Andrzej Sitnik odebrał w Bełchatowie

Miasto Siedlce zostało Polską Stolicą Recyklingu! [GALERIA ZDJĘĆ]

2023-03-03 14:03

Miasto Siedlce zdobyło pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie ekologicznym. W ramach prowadzonych w mieście zbiórek, w które włączały się szkoły, udało się zebrać najwięcej odpadów elektrycznych i elektronicznych. W rywalizacji brało udział 79 miast z całej Polski. Zwyciężyło Miasto Siedlce, które otrzymało tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Prezydent Andrzej Sitnik odebrał już w Bełchatowie medal i konkursową statuetkę. Nagrodą są także sadzonki drzew.

– Jest mi niezmiernie miło przekazać wszystkim mieszkańcom informację, że miasto Siedlce stało się Polską Stolicą Recyklingu. 1 marca prezydent Andrzej Sitnik odebrał w Bełchatowie nagrodę, która jest finałem rywalizacji miast i szkół w programie „Polska Stolica Recyklingu”, organizowanym przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Pokonaliśmy 79 miast biorących w nim udział. Jest on realizowany w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Jego główną ideą jest wzrost świadomości ekologicznej oraz propagowanie właściwych postaw na rzecz selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – mówi Aneta Krajewska, naczelnik gabinetu prezydenta Siedlec.

Miastu udało się uzbierać największą masę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wygrało ze znacznie większymi miastami, takimi jak Radom, Kielce, Łódź, Rzeszów czy Poznań. Dyplom, medal i statuetkę można zobaczyć na zdjęciach w naszej galerii.

W prowadzoną w ubiegłym roku zbiórkę odpadów zaangażowały się niektóre siedleckie placówki edukacyjne, zarówno szkoły, jak i przedszkola. W środę przedstawiciele najbardziej zaangażowanej w akcję szkoły spotkają się z prezydentem Andrzejem Sitnikiem w Urzędzie Miasta Siedlce, by porozmawiać o przeprowadzonych działaniach.

Najwięcej odpadów uzbierała Szkoła Podstawowa nr 10 w Siedlcach, w której zostały przeprowadzone dwie duże akcje w ramach naszego EkoPikniku. W maju zebranych zostało tam 15 ton odpadów, które odebrały trzy transporty. Dyrektor miał problem, żeby to wszystko bezpiecznie zgromadzić, bo ledwo się to zmieściło na podwórku szkolnym. Nasze akcje w mieście odbyły się z bardzo dużym sukcesem. Będziemy dalej propagować selektywną zbiórkę odpadów, również jeżeli chodzi o elektroodpady i zużyty sprzęt elektroniczny – mówi Małgorzata Jaszczuk, kierownik referatu ochrony środowiska siedleckiego magistratu.

Miasto Siedlce zebrało i przekazało do recyklingu w sumie 52 692 kilogramów elektrycznych śmieci. Posłużą one  m.in. do zrobienia uli. Dodatkową nagrodą są sadzonki drzew – wiosną mieszkańcy Siedlec zasadzą Elektryczny Las.

Sonda
Czy zwracasz uwagę na kwestię ekologii przy zakupie sprzętu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE