Listy do dorosłych: „Drodzy dorośli – nie idźcie na skróty!” – apeluje młodzież z I KLO w Siedlcach

i

Autor: fot. CKU w Siedlcach W debacie o bezpieczeństwie wzięła udział młodzież z różnych siedleckich szkół średnich

Apel młodzieży do dorosłych

Listy do dorosłych: „Drodzy dorośli – nie idźcie na skróty!” – apeluje młodzież z I KLO w Siedlcach [FOTO]

2023-03-17 10:56

Po dwóch debatach o bezpieczeństwie z udziałem siedleckiej młodzieży, które odbyły się w Siedlcach w marcu w ramach kampanii „Widzę-Rozmawiam-Reaguję”, w mieście pojawiła się nowa inicjatywa. Młodzież z różnych szkół średnich napisze raz w tygodniu list otwarty do dorosłych, w którym opowie o swoich problemach. Jako pierwsi napisali taki list uczniowie I KLO w Siedlcach. „Drodzy dorośli – nie idźcie na skróty!” – apelują.

POSŁUCHAJ więcej o debatach młodzieży i dorosłych w ramach kampanii Widzę-Rozmawiam-Reaguję (odtwórz na komputerze):

W marcu w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Siedlce odbyła się debata młodzieży „Mam wpływ na bezpieczeństwo!” zrealizowana w ramach kampanii profilaktycznej „Widzę-Rozmawiam-Reaguję”. Oprócz policjantów, urzędników, pedagogów i psychologów, wzięli w niej udział przedstawiciele różnych szkół średnich, pokazując swoje rozumienie bezpieczeństwa. Po debacie pojawiło się wiele pomysłów, które sukcesywnie będą wcielane w życie. Jednym z nich był list do dorosłych przygotowany przez poszczególne reprezentacje. Co tydzień jeden taki list będzie pojawiał się m.in. na stronie Urzędu Miasta Siedlce czy w portalu Eski.

Prezentujemy pierwszy z listów. Pisownia, stylistyka, składnia są oryginalne. Niczego nie poprawiamy jako organizatorzy, żeby nie stracić autentyczności. Niektóre z listów mają spory ładunek emocjonalny, a to nie zawsze przekłada się na poprawność stylistyczną czy składniową. Nie chodzi o to JAK napisali, ale CO i DLACZEGO – mówi Edyta Biarda, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach i współorganizatorka kampanii.

Pierwszy z listów przygotowali uczniowie I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach, a w debacie szkoła była reprezentowana przez: Cezarego Kruka, Aleksandrę Pawlusiewicz i Magdalenę Jabłkowską. Opiekunem grupy była: Ewelina Goławska.

Oto list do dorosłych, który napisała młodzież z I KLO w Siedlcach:

„Drodzy dorośli – nie idźcie na skróty!

Nie mówimy tu oczywiście o pokonywaniu dystansu, jaki codziennie musicie pokonywać w drodze do swoich obowiązków, ale o myśleniu o nas i naszych problemach.

Wydaje się to sprawą oczywistą, ale tylko z naszego punktu widzenia. Wiemy doskonale, że wokół współczesnej młodzieży narosło wiele stereotypów, niektóre pewnie nieźle umotywowane. Ale ze stereotypami jest tak, że w większości są krzywdzące i niesprawiedliwe.

Bo to nie jest na przykład tak, że jesteśmy zapatrzeni, a wręcz uzależnieni od smartfonów, Internetu i nowoczesnych technologii. Owszem, mają one wielkie dla nas znaczenie, ale używamy ich nie tylko do rozrywki, ale również do nauki i zdobywania wiedzy o świecie, i to częściej, niż Wam się wydaje.

Bo nie jest również tak, że ta technologia uwięziła nas w domach. W domach więzi nas nieraz nawał obowiązków, jakie nakłada na nas szkoła, po których często jesteśmy bardzo zmęczeni. A kiedy chcemy gdzieś wyjść – zderzamy się z rzeczywistością w postaci braku miejsc do spędzania czasu „na mieście” i okolic, które są po prostu niebezpieczne i wcale nieoświetlone ani nie są strzeżone.

Bo nie jest w końcu tak, że nie mamy ambicji. Mamy, niektórzy twierdzą, że w nadmiarze. Tyle, że są to NASZE ambicje, a niekoniecznie rodziców, nauczycieli, czy innych dorosłych, którzy „wiedzą lepiej”, a zabiegani we współczesnym świecie, rzadko znajdują czas, aby nas wysłuchać i zrozumieć.

Stanowimy młode pokolenie, jak niektórzy twierdzą: przyszłość tego Narodu. Tak, to prawda – ta przyszłość będzie zależała od nas. Ale i od Was, niezależnie od tego, jaką drogę obierzecie. Jeżeli tę krótszą, gdzie drogowskazami będzie jedynie Wasze, nieraz niełatwe doświadczenie, dalej będzie powstawała trudna do pokonania granica pomiędzy naszymi pokoleniami.

Jeżeli jednak postaracie się nas zrozumieć i pomóc nam w realizacji naszych pomysłów i ambicji, dyskutując, a nie nakazując, możemy rzeczywiście zbudować coś dobrego.

Tylko, nie idźcie na skróty!

Uczniowie

I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego

im. Świętej Rodziny w Siedlcach".

Organizatorami kampanii „Widzę-Rozmawiam-Reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież” są: Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach, Komenda Miejska Policji w Siedlcach, IPA Region Siedlce oraz Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II w Siedlcach. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.

Sonda
Czy młodzież zachowuje się gorzej niż kiedyś?