„Krótka Historia Polskiego Kina” – nowy cykl filmowy w Novekino Siedlce

i

Autor: fot. NoveKino Siedlce

„Krótka Historia Polskiego Kina” – nowy cykl filmowy w Novekino Siedlce

2023-02-23 8:33

Od piątku 24 lutego Novekino Siedlce rusza z nowym cyklem filmowym pt. „Krótka Historia Polskiego Kina”. O godz. 19.00 będzie można obejrzeć film Andrzeja Wajdy pt. „Popiół i diament”.

W ramach nowego cyklu filmowego „Krótka Historia Polskiego Kina” co miesiąc będziemy wyświetlać jeden tytuł filmowy największych twórczyń oraz twórców drugiej połowy XX wieku – od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez mega-produkcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80. – informuje Marta Garbaczewska, menadżer ds. programowania i promocji w NoveKino Siedlce.

Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia siedleckim widzom najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji dzieł, powstałych w kraju nad Wisłą, na dużych kinowych ekranach, a poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.

Seanse poprzedzać będą wstępy w formie wykładu wideo prezentujące sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadzające w tematykę dzieła, przybliżające realia polityczno-społeczne jego powstania, które przedstawi Państwu Tomasz Kolankiewicz – dodaje Marta Garbaczewska.

Start nowego cyklu już w najbliższy piątek, 24 lutego, w NoveKino Siedlce o godz. 19:00. Pierwszym tytułem, który zostanie wyświetlony, będzie film "Popiół i diament" z 1958 r. w reżyserii Andrzeja Wajdy i ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej.

Cykl Krótka Historia Polskiego Kina realizowany jest przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Więcej informacji oraz pełną listę tytułów, które zostaną wyświetlone w ramach cyklu, można znaleźć na stronie internetowej NoveKino Siedlce.

Sonda
Lubisz filmy i seriale oparte na rodzinnych intrygach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE