Kłopoty z liczbą szczepionek w Siedlcach. Nie dla wszystkich wystarczyło zastrzyków

2021-01-20 11:05 Monika Półbratek
covid szczepionka
Autor: Pixabay Zdjęcie ilustracyjne

W tym tygodniu dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 dla siedleckich szpitali, które zawsze docierały w poniedziałki, opóźniły się. Do Szpitala Miejskiego w Siedlcach przyjechały wczoraj (19 stycznia). Od razu rozpoczęto tam szczepienie pracowników SPZOZ-u drugą dawką. Do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach dostawa zaplanowana na ten tydzień wciąż jeszcze nie dotarła.

W miejskim szpitalu – tylko druga dawka

– Wczoraj, 19 stycznia, otrzymaliśmy 180 sztuk szczepionki, i rozpoczęliśmy tego dnia szczepienie drugą dawką pracowników i medyków już zaszczepionych. Zastrzyki otrzymały wtedy 94 osoby. Dzisiaj będzie to kontynuowane. Natomiast jutro, 21 stycznia, mamy dostać następną partię szczepionek, to jest ok. 450 sztuk, żeby następne osoby można było zaszczepić jak najszybciej tą drugą dawką – informuje Mirosław Leśkowicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach.

Dlatego, zgodnie z zaleceniem Ministra Zdrowia, zastrzyki w Szpitalu Miejskim będą w najbliższych dniach otrzymywać wyłącznie pracownicy medyczni, którzy muszą przyjąć ponowną dawkę szczepionki. W placówce wstrzymane jest natomiast obecnie wykonywanie szczepień dla tych pracowników Służby Zdrowia, którzy do 14 stycznia włącznie wyrazili wolę zaszczepienia się, ale nie zdążyli jeszcze otrzymać pierwszej dawki. Zgłoszenia od nowych osób z grupy zero nie są już przyjmowane.

Na szczepienie w siedleckim SPZOZ-ie zdecydowało się łącznie (zarówno wśród jego pracowników, jak i medyków z innych lokalnych ZOZ-ów, którzy zgłosili się w tym celu do Szpitala Miejskiego w Siedlcach), ok. 1000 osób, z czego większość zdążyła już otrzymać pierwszą dawkę szczepionki. Akcja trwa tam bowiem już od 28 grudnia 2020 roku.  Pozostałe osoby z grupy zero, które nie otrzymały jeszcze pierwszego zastrzyku, to głównie te, które zapisały się na listę dopiero w ostatnich dniach przyjmowania zgłoszeń. Cały proces szczepienia pracowników medycznych opóźnia się, gdy zdarzają się takie dni, jak ostatni poniedziałek (18 stycznia), kiedy żadne szczepienia zaplanowane wcześniej nie mogły zostać wykonane, bo szpital nie otrzymał nowych dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Brak dostawy szczepionek w szpitalu wojewódzkim

Tymczasem w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach, gdzie akcja szczepień ruszyła o tydzień później niż w Szpitalu Miejskim (4 stycznia) zapisało się na nie początkowo 450 pracowników szpitala i ok. 200 pracowników medycznych spoza placówki. W ostatnich dniach przyjmowania zgłoszeń (14 stycznia) na listę chętnych dopisało się jednak sporo nowych osób, dla których na razie brakuje szczepionek. Dostawa zaplanowana na ten tydzień jeszcze bowiem nie przyjechała. Od przyszłego poniedziałku (25 stycznia) w placówce mają też ruszyć szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób z grupy pierwszej, czyli seniorów 80+, dla których również nie dowieziono jeszcze szpitalowi zastrzyków.

– Ta pierwotna grupa powiększyła się znacznie, więc w tej chwili jeszcze około 350 osób z grupy zero nie zaszczepiliśmy, ponieważ na razie nie otrzymaliśmy dla nich szczepionek. Natomiast czekamy, cały czas jesteśmy na etapie zamówienia, które zostało przyjęte. Myślę, że w czwartek, czyli jutro, będziemy już mieć informację, kiedy dostaniemy szczepionkę dla pacjentów z grupy pierwszej, i co dalej z grupą zero, bo jeszcze do końca tego nie wiemy – mówi Anna Garucka, dyrektor ds. pielęgniarstwa i organizacji opieki w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

Pracownicy szpitala liczą na to, że zamówione zastrzyki dotrą na czas. Pierwsi pracownicy medyczni, którzy przyjęli już w placówce pierwszą dawkę szczepionki, powinni otrzymać kolejną 25 stycznia. Dotychczas zaszczepionych w szpitalu zostało ok. 450 osób z grupy zero.

Szczepienia medyków