PSSE Siedlce Sanepid

i

Autor: Monika Półbratek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siedlcach znajduje się na ul. Poniatowskiego 31

Kiedy chory z podejrzeniem koronawirusa powinien udać się na oddział zakaźny? Jak ma tam dotrzeć?

2020-03-11 17:27

Coraz większa liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wywołuje panikę także wśród siedlczan. Jak wiadomo, chorzy lub podejrzewający chorobę mieszkańcy miasta i powiatu powinni zgłosić się do Sanepidu. Sprawdziliśmy, w jakich przypadkach mogą leczyć się w domu, a kiedy muszą koniecznie jechać do szpitala na oddział zakaźny.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna ma 3 drogi postępowania wobec tych, którzy zgłaszają możliwość bycia osobą zarażoną. Pierwszą stosuje wobec osób, które przebywały w miejscu zakażenia lub blisko osoby zarażonej, ale nie mają objawów chorobowych (kryterium A). Drugą – w stosunku do tych ludzi, którzy oprócz możliwości zakażenia się, mają objawy przeziębienia (kryterium B). Trzecia droga stosowana jest wobec tych wszystkich, którzy mają silny stan zapalny górnych dróg oddechowych (kryterium C).

Jak wyjaśnia Joanna Like, dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, tylko osoby z tej trzeciej grupy powinny być objęte opieką szpitalną.

– Jeśli są objawy wskazujące na koronawirusa, czyli wysoka gorączka powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, i jednocześnie z wywiadu epidemiologicznego wynika, że osoba przebywała na terenie, gdzie jest transmisja wirusa, to bezwzględnie należy udać się do szpitala zakaźnego na oddział. Tylko że w żadnym wypadku środkami komunikacji miejskiej. Jeśli ma się samochód, to można pojechać samochodem indywidualnym lub poprzez transport sanitarny - podkreśla.

W Siedlcach takim dowozem zajmuje się Meditrans. Może on także na wniosek Sanepidu za pomocą tzw. taksówek przetransportować do szpitala osoby z grup A i B. Mogłoby się tak stać w przypadku, gdyby Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna uznała za istotne przewiezienie ich do szpitala ze względu na stan ich zdrowia, mimo braku wystąpienia objawów silnego zapalenia górnych dróg oddechowych.