Kajakiem po Liwcu. Duże zainteresowanie, niezapomniane widoki [AUDIO]

2021-07-26 16:15
Kajak
Autor: Joanna Soćko

Piękne krajobrazy, urokliwe meandry, cisza i spokój. Liwiec poleca się kajaki. Rzekę docenia coraz więcej miłośników wodnych szaleństw. W okolicach Siedlec można znaleźć ciekawe trasy, które ucieszą zarówno bardzo młodych, jak i dorosłych fanów kajakarstwa.

Połączenie aktywności fizycznej z relaksem na łonie natury - spływy kajakowe to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu. Coraz większą popularnością wśród fanów wiosłowania cieszy się Dolina Liwca i jej malownicze tereny. - Myślę, że Liwiec jest bardzo atrakcyjną rzeką, jest to rzeka naturalna, daje ludziom możliwość kontaktu z przyrodą w takim spokoju, nie jest rzeką trudną, jej trudność to tak naprawdę tylko meandry i to, że jest właśnie kręta i wymaga pracy, ale to też jest atrakcją, jest spokojna, jest bezpieczna i myślę, że to wpływa na to, że ludzie coraz częściej odkrywają Liwiec no i na pewno też to, że liczba wypożyczalni kajaków zwiększa się - mówi Krzysztof Rowicki, właściciel jednej z wypożyczalni sprzętu, która działa w gminie Mokobody.

Kajak liwiec
Autor: fot. JS

Kajaki to rekreacja dla wszystkich - dzieci, dorosłych i seniorów. Liwiec lubią zarówno początkujący, jak i doświadczeni kajakarze. Do wyboru jest kilka szlaków. Zachwycają soczysta zieleń, barwne kwiaty, latające nad głowami motyle i ważki. Coś dla siebie znajdą tez miłośnicy historii.  - Są różne trasy, od tych krótszych, liczących około 1,5 godziny do dłuższych zajmujących cały dzień lub nawet kilka dni. Po drodze można zahaczyć o kilka fajnych miejsc, jest na przykład Sowia Góra czy zamek w Liwie - tłumaczy Miłosz Rowicki z wypożyczalni w Wólce Proszewskiej.

kajakarstwo
Autor: fot. JS

Sezon kajakowy trwa zwykle od maja do nawet końca września. W tym czasie Dolinę Liwca odwiedzają setki turystów. Najczęściej to mieszkańcy Warszawy, ale zdarzają się też zagraniczni miłośnicy wodnej rekreacji. W weekendy jest tu bardzo tłoczno.

- Jesteśmy z Czech, ta przyroda tutaj jest całkiem inna niż u nas, woda bardzo czysta, było super - mówią spotkani na trasie czescy turyści.

- Prosta forma spędzania wolnego czasu, natura, słońce, wiatr, pływamy na kajakach od 10 lat, w tym roku po raz pierwszy popłynęliśmy z synkiem, który ma 5 miesięcy, to był jego debiut na Liwcu i to całkiem udany - opowiada pan Łukasz z Warszawy.

- Możliwość obcowania z wodą, z ciszą, bo na wodzie zwykle jest cicho, a tego często nie mamy w życiu codziennym, to też wysiłek fizyczny ale taki, który można kontrolować, czyli można płynąć intensywnie, można się zatrzymać, można sobie to dawkować - dodaje pani Agnieszka, która wiosłuje od 40 lat.

Więcej o kajakach w Dolinie Liwca można posłuchać w materiale audio, który poniżej. Tam też kilka cennych rad, o tym jak przygotować się do pierwszej wyprawy kajakowej.

Turystyka kajakowa nad Liwcem. POSŁUCHAJ: