Jedna inwestycja, podwójna korzyść: trwa remont Urzędu Gminy i przychodni w Przesmykach

2021-05-07 18:40 Monika Półbratek
Andrzej Skolimowski - wójt gminy Przesmyki
Autor: Monika Półbratek Andrzej Skolimowski - wójt gminy Przesmyki

Medyczno-administracyjny budynek Urzędu Gminy w Przesmykach, połączony z lokalną przychodnią zdrowia, zyskuje nowy wygląd. Od lat wymagał remontu, a w tym roku doczekał się gruntownej modernizacji i rozbudowy. Obiekt ma zostać odnowiony jeszcze przed końcem roku. Obecnie dobudowywane jest do niego kolejne piętro.

W budynku przybywa jedna kondygnacja. Oczywiście klatka schodowa, która będzie obsługiwać część medyczną, będzie także obsługiwać część administracyjną. Bo zaznaczam, że w moim budynku administracyjnym brakuje normatywnych korytarzy i klatek schodowych. Zresztą ta, która jest, nie spełnia odpowiednich wymogów. Czyli tą częścią wspólną, windą i klatką schodową, obsłużymy dwie części budynku – i medyczną, i administracyjną. Przybędą też cztery pomieszczenia w budynku Urzędu Gminy. Będziemy mieli z prawdziwego zdarzenia archiwum i dwie łazienki – informuje Andrzej Skolimowski, wójt gminy Przesmyki.

Po remoncie, pełniący różne funkcje obiekt będzie zatem znacznie bardziej funkcjonalny. Nowa klatka schodowa i winda sprawią także, że będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mieszcząca się w budynku przychodnia zdrowia zostanie również znacznie powiększona.

– Chcemy stworzyć wiejski ośrodek zdrowia z prawdziwego zdarzenia, bo dotychczas to był tylko jeden gabinet lekarza rodzinnego. Pozostała część budynku była niewykorzystywana, bo była niedostosowana do potrzeb medycznych (…) Zaznaczam, że powstają trzy kondygnacje. Ta trzecia będzie poświęcona rehabilitacji. To jest dzisiaj bardzo potrzebne praktycznie w każdym gminnym ośrodku zdrowia. W czasach po COVID-19 nie muszę tego bardziej uzasadniać, że jest to rzecz nieodzowna, i do tego zmierzamy – dodaje wójt.

Zakończenie całej inwestycji jest planowane na koniec listopada. Jej wartość wynosi ok. pięciu mln zł, z czego dwa mln zł będą pochodzić z dotacji z urzędu marszałkowskiego, a niespełna 600 tysięcy – ze środków covidowych od premiera. Pozostałą część gmina sfinansuje ze środków własnych i z kredytów.

UG Przesmyki
Autor: Monika Półbratek Zdjęcie archiwalne. Wkrótce wygląd budynku Urzędu Gminy w Przesmykach bardzo się zmieni
ESKA XD #022 - LODY EKIPY, Promyk nadziei, odchudzanie po lockdownie, rekordowe mandaty