Jakie drogi wojewódzkie zostaną przebudowane w subregionie siedleckim w 2021 roku?

2021-01-13 16:29 Monika Półbratek
droga zimą
Autor: Pixabay Zdjęcie ilustracyjne

Ponad 95 mln zł – to kwota, jaką samorząd województwa przeznaczy w tym roku na remonty i modernizacje dróg w subregionie siedleckim. Najdroższą inwestycją będzie rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 637, na trasie Warszawa-Węgrów w powiecie mińskim, za 30 mln zł. Dwie spośród pozostałych wielomilionowych inwestycji, które będą realizowane w niedalekiej odległości od Siedlec, dotyczą prac na drodze wojewódzkiej nr 698.

W tym roku kontynuowana będzie przebudowa DW 698 w Łosicach: – Ta droga jest realizowana w ramach projektu samorządu województwa Polska-Białoruś-Ukraina. W związku z tym, że część tej drogi nie mogła być wpisana do tego projektu, dołożyliśmy tam prawie 26 mln zł, żeby ona była kompleksowo wykonana – informuje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Droga 698 zostanie przebudowana także w miejscowości Stok Lacki, znajdującej się na terenie gminy Siedlce. W roku 2020, na odcinku od Zespołu Oświatowego w Stoku Lackim aż do Prószyna, wykonano tam chodniki ze ścieżką rowerową oraz kanalizację, w ramach pierwszego etapu prac. Teraz przyszedł czas na realizację kolejnych etapów. W ich ramach będzie wybudowana dalsza część ciągu pieszo-rowerowego, wiądąca od miejscowości Prószyn Pieńki do granicy gminy Siedlce nad rzeką Liwiec, a także odwodnienie.

– Drugi i trzeci etap ogłosiliśmy za jednym zamachem, ale trochę inaczej będzie to realizowane. Trzeci etap będzie wcześniej niż drugi, dlatego że tam trzeba zrobić odwodnienie. W związku z tym, żeby nam tego nie zalewało, to zaczęliśmy najpierw pierwszy etap, teraz będzie trzeci, a później drugi – wyjaśnia Janina Ewa Orzełowska.

Droga 698 zostanie tam przebudowana na długości 4,1 km. Na realizację tej inwestycji z budżetu Mazowsza zostanie przekazanych 15 mln zł.

Inne planowane inwestycje drogowe w subregionie siedleckim to:

  • budowa tunelu drogowego oraz DW nr 638 w km 19,400 linii kolejowej nr 2 w miejscowości Sulejówek – za 9,5 mln zł,
  • remont drogi wojewódzkiej nr 802 na wybranych odcinkach na trasie Pogorzel-Siennica – za 3,5 mln zł,
  • remont drogi wojewódzkiej nr 697 w miejscowości Grębków – za 800 tys. zł;
  • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 811 w miejscowości Chybów wraz z budową kanału deszczowego – za 300 tys. zł.

W okolicy Siedlec zostaną też zrealizowane dwie inwestycje, na które zagłosowali mieszkańcy regionu w I Budżecie Obywatelskim Mazowsza. W ich ramach zostanie wykonane oświetlenie przejść dla pieszych na DW 803, na odnowionym odcinku trasy Siedlce-Skórzec (za 260 tys. zł), a także budowa ciągu pieszo-rowerowego na DW 719 między Brwinowem a Milanówkiem oraz na DW 802 w pobliżu Mińska Mazowieckiego (za 700 tys. zł). 

Ponadto w regionie powstaną dwie kompleksowe bazy obwodu drogowego MZDW. Zostaną tam wybudowane budynki magazynowo-garażowe, budynki administracyjne i magazyny soli. Jedna z tych inwestycji zostanie zrealizowana w Kosowie Lackim przy ul. Źródlanej (za 4,9 mln zł), a druga w Maciejowicach przy ul. Bankowej (za 4,8 mln zł).

Nowy samochód Straży Miejskiej w Siedlcach