Wejście do punktu szczepień przeciwko COVID-19 przy siedleckim Szpitalu Miejskim

i

Autor: Monika Półbratek Wejście do punktu szczepień przeciwko COVID-19 przy siedleckim Szpitalu Miejskim

Jak przebiega proces szczepienia seniorów w siedleckim Szpitalu Miejskim?

2021-01-26 16:58

Choć na szczepienia dla seniorów przeciwko COVID-19 chętnych w Siedlcach nie brakuje, to akcja przebiega sprawnie. W mieście funkcjonuje kilka punktów szczepień, m.in. w obu siedleckich szpitalach, a także w innych przychodniach, np. w Centrum Medyczno-Diagnostycznym czy w Salusie. Jednakże to Szpital Miejski, jako placówka węzłowa, musi zaszczepić tygodniowo najwięcej seniorów – łącznie 90 osób. Jak wygląda tam proces szczepienia?

Choć w Szpitalu Miejskim w Siedlcach musi zostać zaszczepiona trzykrotnie większa liczba pacjentów 80+ i 70+ niż w pozostałych placówkach uczestniczących w akcji, harmonogram został tak przemyślany, żeby w punkcie szczepień nie tworzyły się kolejki. Zapisów było już bardzo dużo, więc wizyty zostały rozplanowane co najmniej do końca marca. Pacjenci umawiani są na przyjście w konkretnych godzinach. Co się dzieje, gdy zgłaszają się na zaplanowane wcześniej szczepienie do punktu przy szpitalu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach?

– Gdy pacjent się tutaj zgłasza, musi wejść na pierwsze piętro lub wjechać na nie windą dla osób niepełnosprawnych. Tam do pomocy mamy wojsko. Na wstępie żołnierz sprawdza na liście, czy dana osoba jest zapisana. Jeżeli tak jest, przechodzi ona do rejestracji, gdzie wypełnia zgodę na przetwarzanie danych osobowych, a także kwestionariusz zdrowotny, który zawiera pytania, dotyczące stanu zdrowia. Potem pacjent przechodzi do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz wykonuje kwalifikację do szczepienia. Następnie przechodzi do punktu szczepień, gdzie zostaje zaszczepiony – wyjaśnia Małgorzata Medak, naczelna pielęgniarka SPZOZ-u w Siedlcach.

Zaszczepiona osoba nie może jednak od razu wyjść poza teren szpitala. Po otrzymaniu zastrzyku, pacjent musi przejść do sali obserwacji. Tam, w towarzystwie pielęgniarki anestezjologicznej, która monitoruje jego stan, jest zmuszony odczekać od 15 min do pół godziny. Zależy to od wytycznych wydanych wcześniej przez lekarza kwalifikującego. Jeżeli stan osoby zaszczepionej jest stabilny, pielęgniarka zwalnia ją do domu. Wychodząc, pacjent ustala w rejestracji, kiedy musi otrzymać kolejną dawkę szczepionki.

W tym tygodniu szczepienia w Szpitalu Miejskim będą trwać codziennie w godzinach od 8.00 do 18.00. Ostatni pacjent jest przyjmowany o godz. 17.40. Ponadto zastrzyki wciąż otrzymują tam jeszcze także pracownicy medyczni z tzw. grupy zerowej.

Więcej informacji o szczepieniach w różnych punktach w Siedlcach można uzyskać, dzwoniąc na specjalną miejską infolinię, dotyczącą lokalnej realizacji Narodowego Programu Szczepień. Prowadzi ją Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Siedlcach pod numerem telefonu: 25 794 30 25. Przypominamy, że można tam uzyskać zarówno informacje o tym, w jaki sposób i gdzie można dokonać zapisu na szczepienie, jak również np. o tym, w jakiej formie osoba niepełnosprawna ruchowo może skorzystać z możliwości bezpłatnego transportu na szczepienie.

Nagły atak zimy w Siedlcach
Sonda
Co sądzisz na temat robienia zapasów w obliczu zagrożenia koronawirusem?